Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
magdalena_kowalewska_immofinanz_retail_journal

WYWIAD: Magdalena Kowalewska: To był ważny rok dla IMMOFINANZ

To był zdecydowanie wyjątkowy i bardzo dobry rok dla Immofinanz. Zakup niezwykle prestiżowego, najwyższego budynku w Europie Środkowo-Wschodniej – Warsaw Spire, konsekwentne powiększanie liczby parków handlowych STOP SHOP, prowadzone projekty deweloperskie. Jak Pani podsumuje ten rok?

Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ:To był ważny rok dla IMMOFINANZ w Polsce pod wieloma względami. Wspomniany w pytaniu Warsaw Spire to optymalne połączenie wysokiej jakości, bogatej infrastruktury i rozpoznawalnej grupy najemców. Nabycie tej prestiżowej wieży umocniło naszą pozycję jako jednej z wiodących firm oferujących najwyższej klasy powierzchnie biurowe w Warszawie. Co więcej, m.in. dzięki tej inwestycji, z perspektywy samej grupy IMMOFINANZ, po III kwartałach br. Polska awansowała na pozycję rynku z największym udziałem. W naszym kraju bowiem rozlokowane jest aż 22,4% łącznego portfela nieruchomości firmy. W jego skład wchodzi 29 obiektów biurowych i handlowych (w tym dwie w budowie), a ich łączna wartość księgowa wynosi 1.131,2 mln euro.  

W kontekście samego portfela handlowego, pod koniec sierpnia br. jako IMMOFINANZ nabyliśmy sześć parków handlowych: pięć w Słowenii oraz jeden w Polsce, w miejscowości Łowicz. Łącznie, dzięki temu doprowadziliśmy swój portfel parków handlowych, które funkcjonują pod marką STOP SHOP do 90 lokalizacji w dziewięciu krajach. Ten znaczący krok umocnił naszą pozycję wiodącego europejskiego operatora w zakresie parków handlowych. Nasze założenia na kolejne dwa lata pozostają niezmienne – chcemy zwiększyć liczbę parków handlowych pod tą marką do ponad 100 – poprzez przejęcia, a także własne projekty deweloperskie.

Na jakim poziomie kształtowało się wynajęcie polskiego portfela handlowego Immofinanz w 2019 r.?

Portfel istniejących inwestycji IMMOFINANZ w Polsce dzieli się na 15 budynków biurowych, co stanowi 27,9% łącznego portfela budynków biurowych firmy oraz 12 obiektów handlowych – 17,4% łącznego portfela obiektów handlowych. Poziom wynajęcia całego polskiego portfela na dzień 30 września 2019 utrzymuje się na solidnym poziomie 95,3%. Natomiast w samym sektorze handlowym nasz portfel jest niemal w pełni wynajęty, z 98,4% .

Kto w tym roku dołączył do grona najemców Państwa obiektów?

W przypadku parków handlowych STOP SHOP – portfel istniejących nieruchomości jest w 100% wynajęty, dlatego nasze główne skupienie w tym zakresie jest skierowanie na podpisywaniu umów dla tych nieruchomości, które są w budowie. W przypadku realizowanego projektu STOP SHOP Siedlce, upubliczniliśmy informacje o zawarciu umów z takimi najemcami jak: JYSK, Hebe,  KFC, CCC, Deichmann czy też trzy marki LPP: House, CROPP oraz SiNSAY. Jednoznacznie możemy stwierdzić, że nasza siedlecka inwestycja cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony najemców, że na około cztery miesięce przed planowanym otwarciem, 97% powierzchni najmu jest już zajęte.

W przypadku VIVO! podpisaliśmy szereg większych i mniejszych umów. Wymienić tu możemy chociażby otwarcie salonu marki Decathlon w VIVO! Stalowa Wola. Innym interesującym najemcą jest także pierwszy w regionie lubelskim salon eobuwie, który niedawno rozpoczął swoją działalność  w VIVO! Lublin. Ponadto w VIVO! Piła wzmocniliśmy jeszcze bardziej naszą ofertę w strefie foodcourtu dzięki otwarciom takich miejsc jak Makarun, City Kebab czy Olimp. 

Jakie najważniejsze wydarzenia zadziały się w 2019 r. w kontekście Galerii VIVO!?

W kontekście marki VIVO! zdecydowanie kluczowym wydarzeniem dla nas w 2019 roku było przeprowadzenie procesu integracji największego centrum handlowego IMMOFINANZ w Polsce – znanego dotąd pod nazwą Tarasy Zamkowe, z marką VIVO!, i tym samym zmiana nazwy obiektu na VIVO! Lublin. Zgodnie z polityką marki VIVO! centrum zostało zrepozycjonowane, rozwijając tym samym swoją ofertę koncentrującą się na doświadczeniach zakupowych dedykowanych całej rodzinie. Co więcej w przypadku tego obiektu zrealizowaliśmy szereg inwestycji, poszerzając jego wielofunkcyjność. Wiele z nich dotyczyło dachu centrum – tarasu widokowego, który stanowi główny wyróżnik VIVO! Lublin. Rozbudowany został tu plac zabaw dla najmłodszych, odświeżono strefę komfortu, nową odsłonę zyskało również kino letnie, które wyposażono w siedziska typu bean bag (wygodne fotele workowe), wykładzinę ze sztucznej trawy oraz oryginalną roślinność. Na dachu VIVO! pojawił się także tzw. „outdoor fitness” z częścią dedykowaną fanom crossfitu. Zakończyliśmy również proces skomunikowania wnętrza centrum z poziomu +1 z tarasem widokowym, finalizując kolejną inwestycję – ruchome schody.

Patrząc na pozostałe obiekty VIVO!, w przypadku Stalowej Woli warto wspomnieć o otwarciu Decathlonu, który jeszcze bardziej uatrakcyjnił ofertę handlową centrum. Jesteśmy także bardzo zadowoleni z tego jak funkcjonuje nasze pierwsze VIVO! w polskim portfelu – otwarte pięć lat temu w Pile i najmłodsze – obchodzące niedawno dwa lata, VIVO! Krosno. W obu przypadkach obiekty stały się ulubionym lokalnym miejscem zakupowym i spędzania wolnego czasu, co widzimy po poziomach odwiedzalności. 

Źródło: Immofinanz

Jakie mają Państwo plany na 2020 r.?

Tak jak już zostało to wspomniane wyżej, na rok 2020 planujemy skupić się na dalszym rozwoju portfela STOP SHOP. Rozwój ten dotyczyć będzie także bardzo intensywnie Polski. Aktualnie oprócz nabycia parku w Łowiczu, jesteśmy w trakcie budowy największego STOP SHOP-u w Polsce, w Siedlcach, z łącznie ponad 14.000 m kw. Obiekt ten zostanie otwarty na wiosnę 2020 roku. Ponadto mamy także zakupioną działkę pod STOP SHOP w Zielonej Górze, a dalsze lokalizacje są w trakcie ewaluacji. 

W dalszym ciągu pracujemy nad optymizacją naszego portfela, mocno skupiając się na rozwoju naszych marek, tych handlowych – czyli STOP SHOP i VIVO!, ale także biurowej – myhive. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – OBSERWUJ NAS NA: