Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
bartosz_górecki_merce.com_retail_journal

Jak będzie wyglądać nowa normalność dla restauracji? Komentarz ekspertów merce.com i Briefly

Na zdjęciu Bartosz Górecki, Brand Manager merce.com.

Jak będzie wyglądać nowa normalność dla restauracji, prognozują eksperci firm merce.com i Briefly:

Bartosz Górecki, Brand Manager merce.com: Zniesienie obostrzeń jest dobrym sygnałem dla branży gastronomicznej. Nie można jednak oczekiwać, że z dnia na dzień postawi to branżę na nogi, a klienci szturmem wrócą do swoich ulubionych restauracji.Ograniczenia, które pozostają w mocy, nie pozwolą klientom w swobodny i nieograniczony sposób korzystać z lokali, jak robili to jeszcze dwa miesiące temu. Niedawne otwarcie galerii handlowych pokazało, że jesteśmy bardzo ostrożni w sposobie powracania do codzienności. Może się okazać, że część nawyków czasu kwarantanny już z nami zostanie i jeszcze przez długi czas zamówienia online będą stanowić większą część obrotu restauracji.Podobnie jak właściciele sklepów stacjonarnych, restauratorzy muszą znaleźć nowe sposoby, które pozwolą generować przychód i utrzymać relacje ze swoimi odbiorcami w czasach, gdy prowadzenie działalności jest ograniczone. Zamknięcie restauracji zaowocowało m.in. wzmocnieniem trendu tzw. ghost kitchens, czyli kuchni przygotowujących dania jedynie z możliwością odbioru czy dostawy.Znam też przykłady barów i restauracji prowadzących w mediach społecznościowych relacje online, w których uczą przygotowywać swoje flagowe dania, a następnie umożliwiają zamówienie poszczególnych składników w formie gotowej paczki z dostawą pod drzwi. I tak możemy już kupić zestawy do zrobienia własnego burgera na bazie z tych samych składników, które na co dzień wykorzystują nasi ulubieni szefowie kuchni. Albo skorzystać z wirtualnej sesji z sommelierem i wybrać wino, które będzie odpowiadać naszym preferencjom. Restauracje uruchamiają również sklepy online z własnoręcznie wykonanymi produktami, np. pieczywem, przetworami czy półproduktami z danej kuchni świata. Oczywiście te działania nie zastąpią wizyty klienta w lokalu, ale zwiększają wartość koszyka i stwarzają nowe motywacje zakupowe.

BIO: Bartosz Górecki, Brand Manager merce.comOd ponad 10 lat związany z branżą nowych technologii. Odpowiada za marketing merce.com – pierwszej hybrydowej platformy e-commerce. Zajmuje się analizą trendów społecznych i technologicznych, które wpływają na rozwój e-handlu. Prelegent na konferencjach i autor artykułów branżowych.

Tomasz Szczęśniak, współzałożyciel i CEO serwisu Briefly: Przed epidemią Polacy wychodzili do restauracji średnio raz w tygodniu, natomiast w imprezie okolicznościowej (prywatnej lub firmowej) organizowanej w lokalu uczestniczyli 3-4 razy do roku. Zgodnie z przeprowadzoną przez nas ankietą, po wprowadzonych w połowie marca ograniczeniach dwie trzecie restauracji, hoteli i kawiarni wstrzymało całkowicie działalność. Odsetek ten wśród pubów i klubów był bliski 100%.Z danych naszego serwisu Briefly wynika, że pary młode zaczęły zamieniać duże wesela na bardziej kameralne obiady ślubne dla bliższej rodziny, dla około 20-30 gości. Większość przyjęć komunijnych została przeniesiona na jesień. Co ciekawe, w trakcie pandemii Polacy prawie całkowicie zrezygnowali z planowania wydarzeń firmowych, jak integracje oraz imprez urodzinowych, z wyjątkiem osiemnastek. Ale nawet osiemnastki były planowane na dosyć odległe terminy – w ostatnim kwartale 2020 i na początku 2021 roku.Jaka przyszłość rysuje się dla (właścicieli) lokali z branży gastronomiczno-eventowej? Wydaje się, że decydujące nie będą zakazy i nakazy rządowe, ale nastawienie zwykłych ludzi. Jeśli będą czuli się komfortowo w przestrzeni publicznej, to branża restauracyjna będzie stopniowo wracała do normalności. Ważnym elementem będzie wynajmowanie przestrzeni na wyłączność, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego organizatorów i gości. Już widać, że pierwszym krokiem w tym powrocie do normalności w segmencie eventowym będą zasiadane rodzinne przyjęcia organizowane w lokalu lub wydzielonej sali.

BIO: Tomasz Szczęśniak, współzałożyciel i CEO Briefly, serwisu ułatwiającego organizowanie imprez okolicznościowych i firmowych oraz eventów