Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
retail_journal

Najemcy zrzeszeni w ZPPHiU zorganizowali protest – nie zgadzają się na proponowane wysokości czynszów

Jak podaje Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług firmy handlowe i usługowe zrzeszone w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług postanowiły jednogłośnie zaprotestować wobec obciążania ich przez wynajmujących czynszami nieadekwatnymi do obecnych możliwości finansowych. W skutek pandemii najemcy odnotowujący spadki obrotów na średnim poziomie ok. 50% nie są w stanie zaakceptować czynszów w 100% wysokości ustalanej przed kwarantanną.  Spór najemców z wynajmującymi trwa od wielu tygodni i nie znajduje konstruktywnego rozwiązania.

W proteście zorganizowanym w Warszawie w Galerii Północnej bierze udział kilkadziesiąt firm z całej Polski, które borykają się z tym samym problemem: zbyt wysokie czynsze wobec spadku przychodów. Przedstawiciele wynajmujących proponują doraźne zapisy stanowiące tymczasowe rozwiązania, ale bez elastycznego zabezpieczenia obydwu stron na przyszłość. Najemcy apelują o dostosowanie wysokości opłat proporcjonalnie do obrotów osiąganych w lokalach.

Protest polega na symbolicznym zamknięciu sklepów i punktów objętych akcją w Galerii Północnej w godzinach: 12.00 – 16.00. Wówczas kraty wejściowe pozostaną zamknięte a na witrynach pojawią się plakaty informacyjne. Równocześnie na znak solidarności oraz wsparcia założeń protestu plakaty informacyjne pojawią się w witrynach sklepów Galerii Mokotów, Złotych Tarasów oraz Arkadii.

Kilka komentarzy przedstawicieli ZPPHiU wspierających protest:

„Otrzymujemy od wynajmujących propozycje chwilowego obniżenia czynszu przy równoczesnym przedłużeniu niekorzystnych dla nas umów na wiele kolejnych miesięcy. To uwłacza nam, jako przedstawicielom biznesu, którzy od lat budują swoje przedsiębiorstwa w oparciu o pozytywne relacje, zrozumienie i kompromisy. Stawia się nas bezlitośnie pod ścianą i nie daje opcji alternatywnych.”

„Niewiele umów udało się dotychczas renegocjować – może jedna na dziesięć jest do zaakceptowania.”

„Sprawiedliwe i fair byłoby dostosowanie wystawianych nam rachunków za czynsze do wysokości wynikającej z naszych obrotów. W ciągu kilku miesięcy na pewno nie odzyskamy płynności sprzed kwarantanny, jak zatem mamy płacić czynsze, które były ustalane przed nią?”

„Pamiętajmy o szerszym kontekście sytuacji z koronawirusem. Jeśli będzie kolejna fala obostrzeń związanych z bezpieczeństwem publicznym, nasze firmy znowu stracą. Podpiszmy umowy, które pozwolą nam przetrwać i czuć się bardziej bezpiecznie.”


Po podsumowaniu pierwszego miesiąca działania w nowych realiach po rozluźnieniu kwarantanny wyraźnie widać, że realia sprzed pandemii są odległe i nieosiągalne w obecnych warunkach. Spadki odwiedzalności punktów oraz sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku sięgają nawet powyżej 50% (badanie wewnętrzne ZPPHiU).

„Są wśród nas firmy, które zaliczyły spadki -90% obrotów. Wzywamy do brania pod uwagę wysokości naszych obrotów i wyliczania czynszów na ich podstawie. To pozwoli nam wszystkim przetrwać najtrudniejszy czas i wrócić do „nowej normalności” w bezpieczniejszej przyszłości ” – apeluje ponownie Zarząd ZPPHiU.

Po raz kolejny apelujemy o konstruktywny dialog pomiędzy najemcami i wynajmującymi oparty na zasadzie równości stron. Chcemy płacić czynsze, ale nie stać nas na dzisiejsze warunki stawiane przez wynajmujących. Znajdźmy wspólne rozwiązania bo inaczej zginiemy bez siebie nawzajem” – podsumowuje Zarząd ZPPHiU.

Materiał prasowy ZPPHiU