Grupa Trei Real Estate podsumowuje pierwsze półrocze 2020 r. na wszystkich swoich sześciu rynkach międzynarodowych:
- Wartość portfela nieruchomości pozostała na niezmienionym poziomie 1,2 mld euro
- W realizacji i planach znajduje się obecnie 3 800 lokali mieszkalnych
- Prace kontynuowane są bez znaczących opóźnień związanych z COVID-19
- Wolumen przejęć wynosi w przybliżeniu 64 mln euro
- W drugiej połowie 2020 roku działania będą skoncentrowane na rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Niemczech i Polsce205 mln euro – tyle nowych inwestycji planowanych jest na drugą połowę 2020 roku
Trei Real Estate GmbH (grupa Trei Real Estate), międzynarodowa grupa z branży nieruchomościowej, a także deweloper nieruchomości mieszkaniowych i handlowych z Niemiec, podsumowała właśnie swoje wyniki za I półrocze 2020 r. z działalności na sześciu rynkach – w Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Portugalii i USA. W pierwszej połowie 2020 r. firma zwiększyła wolumen projektów w budowie do 960 mln euro, co stanowi wzrost o 230 mln euro (31%) rok do roku i o 60 mln euro w stosunku do końca 2019 r. W podziale na rodzaj inwestycji przekłada się to na 175 mln euro w nieruchomościach handlowych (na koniec 2019 r.: 170 mln euro) oraz 785 mln euro w segmencie mieszkaniowym (na koniec 2019 r.: 730 mln euro).
Stabilny międzynarodowy portfel inwestycji nieruchomościowych
W połowie roku 2020 całkowita wartość istniejącego portfela Trei pozostała na niezmienionym w stosunku do końca 2019 r., poziomie 1,2 mld euro. Portfolio aktywów, którymi na koniec czerwca br. zarządzała spółka, stanowi 392 nieruchomości, z czego 36% znajduje się w Polsce (144 aktywa), 31% w Niemczech (123 aktywa), a 17% w Czechach (68 aktywów).
Pomimo kryzysu związanego z koronawirusem, w pierwszym półroczu 2020 roku kontynuowaliśmy prace nad dotychczasowymi inwestycjami oraz rozszerzyliśmy naszą dotychczasową działalność deweloperską – mówi Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate. – Wszystkie rozpoczęte przed pandemią projekty, mimo lockdownu realizowane są na wszystkich naszych rynkach bez znaczących zakłóceń. Naszym priorytetem są działania w zakresie ekspansji na rynku mieszkaniowym. W budowie są obecnie cztery osiedla Trei w Niemczech, a wiosną br. projekt „Zollhafen Mainz” dzięki wyborowi firmy architektonicznej wszedł w kolejny etap realizacji. W kwietniu 2020 r. sfinalizowaliśmy zakup działki w Hamburgu i tym samym uruchomiliśmy następną inwestycję. Poza Niemcami Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem. Tutaj rozwijamy aktualnie dwa projekty mieszkaniowe – w budowie są osiedla we Wrocławiu i Łodzi, a dwa nowe pozostają w fazie przygotowań. Jedno z nich powstanie w Warszawie, drugie w Poznaniu. Łącznie firma Trei zbuduje w Polsce 1 600 mieszkań. Na początku roku rozpoczęliśmy również naszą drugą inwestycję w Stanach Zjednoczonych w Charleston w Karolinie Południowej.
Projekty mieszkaniowe w Polsce są w trakcie realizacji
Trei posiada obecnie około 3 800 lokali mieszkalnych w fazie rozwoju lub planowania w Polsce, Niemczech, Czechach i Stanach Zjednoczonych, z czego 40% znajduje się w Polsce, 35% w Niemczech, 20% w Stanach Zjednoczonych, a pozostałe pięć procent w Czechach.
W kwietniu br. we Wrocławiu zakończyliśmy pierwszy etap osiedla przy ul. Bacciarellego 54 i od razu ruszyła sprzedaż mieszkań w ramach kolejnej fazy inwestycji – mówi Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland. – Natomiast w marcu ogłosiliśmy rozpoczęcie działalności na drugim rynku mieszkaniowym, tj. w Łodzi, gdzie wystawiono na sprzedaż 104 lokale na nowoczesnym Osiedlu Kraft przy ul. Traktorowej 50.
Trei planuje także inwestycje mieszkaniowe w kilku innych miastach w Polsce i obecnie jest w trakcie zbierania pozwoleń na rozpoczęcie budowy. W Poznaniu u zbiegu ulic Słowiańskiej i Piątkowskiej deweloper zamierza wybudować trzy budynki o różnej kubaturze. W sumie będzie to 640 lokali mieszkalnych, z czego 500 zostało zaprojektowanych z myślą o studentach. Plany inwestycyjne zakładają też powstanie mieszkań na warszawskim Ursusie.
Vendo Parki w Polsce nie zwalniają tempa
Na koniec czerwca 2020 r. Grupa Trei Real Estate miała w swoim portfelu 27 parków handlowych pod marką Vendo Park, z czego 17 zlokalizowanych jest w Polsce. Do końca roku liczba ta zwiększy się jeszcze w naszym kraju o 5 – w sierpniu uruchomiony został kolejny park, a Trei planuje jeszcze cztery otwarcia takich obiektów.
Chcemy być największym inwestorem parków handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnie silną pozycją lidera w Polsce, ponieważ potencjał dla tego formatu jest tutaj wciąż bardzo duży – mówi Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate.
Z powodu pandemii i ograniczeń w funkcjonowaniu sektora handlowego od kwietnia br. odbywały się negocjacje pomiędzy właścicielami parków handlowych a najemcami. W rozmowach tych uczestniczyło 38 sieci i firm prowadzących ponad 900 sklepów w ponad 200 obiektach na terenie całego kraju. Dzięki tej inicjatywie wszystkie centra handlowe mniejszego formatu były otwarte już pod koniec maja. Trei był jedną z trzech firm reprezentujących grupę właścicieli parków handlowych działających w Polsce w rozmowach z najemcami.
Nie spodziewaliśmy się, że nasze Vendo Parki tak szybko wrócą do swoich obrotów sprzed pandemii, a nawet je zwiększą – mówi Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland. – Tymczasem sklepy niektórych z naszych najemców odnotowują dziś obroty nawet o 20-60% wyższe niż przed lockdownem. Mimo sytuacji z Covid-19 kontynuowaliśmy nasze plany rozwoju. W pierwszej połowie 2020 roku otworzyliśmy dwa nowe Vendo Parki w Jaworze i Płocku. Kolejny, wynajęty w 100%, właśnie rozpoczął działalność w Solcu Kujawskim. Nasze plany w tym roku obejmują jeszcze budowę i oddanie do użytku parków handlowych w Częstochowie, Zielonce, Łukowie i Władysławowie. Osiągnęliśmy tempo wzrostu sieci Vendo Park do siedmiu ukończonych obiektów rocznie i zamierzamy utrzymać ten poziom w przyszłości.
Przejęcia
Łączna wartość transakcji na koniec pierwszego półrocza 2020 r. wyniosła 64 mln euro, co w całości przeznaczone jest na nowe akwizycje, szczególnie na zakup działek pod Vendo Parki oraz pod nieruchomości mieszkaniowe w Polsce.
W Stanach Zjednoczonych rozważamy zaangażowanie się we wspólne przedsięwzięcia z nowymi partnerami, równocześnie realizując nasze obecne projekty mieszkaniowe na terenie Karoliny Południowej i Północnej – mówi Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate. – Natomiast w Niemczech dokonujemy przeglądu naszego portfela nieruchomości retail. Chcemy zidentyfikować projekty z potencjałem do rozwoju dodatkowej oferty mieszkaniowej.
„Inwestujemy w realizację i rozwój naszej działalności deweloperskiej między innymi poprzez podnoszenie wskaźnika dźwigni finansowej” – mówi Matthias Schultz, dyrektor finansowy Trei. „W tym roku mamy zamiar pozyskać w sumie ok. 205 mln euro, co przełoży się na wzrost wskaźnika dźwigni do około 40-45%. W dalszej perspektywie możemy osiągnąć poziom nawet do 50%” – dodaje.