Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
REKLAMA
toogoodtogo_retail_journal

Bydgoszcz dołącza do Pogromców Marnowania Jedzenia

Too Good To Go dostępne w województwie kujawsko – pomorskim. Do oficjalnej walki z marnowaniem jedzenia jako pierwsza dołącza Bydgoszcz. Od dziś jej mieszkańcy mogą korzystać z aplikacji i uratować niesprzedane danego dnia jedzenie z lokalnych restauracji, kawiarni, cukierni i sklepów. Wśród miejsc, które dołączyły do rewolucji z Too Good To Go, znalazły się: Grochola Prawdziwy Chleb., Bistro Ale Pycha, Jaglanka, Coś-Słodkiego, Piekarnia Bydgoszcz, Pizza i Pasta, Piekarnie Polkorn, a także sieć handlowa Carrefour, bp, Green Caffe Nero, Starbucks, Pizza Hut, North Fish i wiele innych.

W Bydgoszczy idea walki z marnowaniem jedzenia nie jest obca. Od dłuższego czasu jej mieszkańcy zachęcani są do przekazywania żywności w trzech działających jadłodzielniach. Karmnik czy Wspólna Spiżarnia to dobrze znane miejsca lokalnym pogromcom marnowania jedzenia. Z początkiem grudnia Bydgoszczanie zyskają nową możliwość ratowania wielu smacznych posiłków dzięki aplikacji Too Good To Go. To narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączące mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością.

Aplikacja może pomóc nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia, ale również wesprzeć branżę gastronomiczną, która znalazła się w ciężkiej sytuacji. Aktualnie restauratorom o wiele trudniej jest przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie danego dnia, serwując wyłącznie posiłki na wynos. Dlatego zamknięcie restauracji wiąże się z ogromnymi ilościami jedzenia, które mogą trafić do kosza.

A warto przypomnieć, że problem wyrzucania żywności dotyczy każdego z nas. Najnowsze badania w ramach projektu PROM wykazują, że rocznie marnujemy 4,8 mln ton jedzenia. Ponad połowa (aż 53,75%) Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność, z czego większość dotyczy gotowych, niespożytych posiłków (aż 70,3%), a więcej niż jedna trzecia (37,2%) produktów spożywczych. Na całym świecie w każdej sekundzie 51 ton jedzenia ląduje w koszu, to tyle ile waży ciężki czołg, co nie jest bez znaczenia dla środowiska. Produkcja każdego produktu żywnościowego zużywa określoną ilość wody i energii. Wraz z wyrzucanym posiłkiem marnujemy również naturalne zasoby naszej planety oraz narażamy ją na niepotrzebną emisję CO2. Aż 8%-10% globalnej emisji gazów cieplarnianych ma swoje źródło w zmarnowanym jedzeniu. Gdyby wyrzucone jedzenie było krajem, to znalazłby się na wysokiej, trzeciej pozycji, w zakresie wielkości emisji gazów cieplarnianych, zaraz po Chinach i USA. Wartość wyrzucanego jedzenia to zawrotne 1,2 biliona dolarów (BGC, 2018) – ponad dwukrotność PKB Polski!

Każda uratowana paczka-niespodzianka, to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2e. W ciągu rocznej działalności użytkownicy aplikacji uratowali ponad 430 tysięcy posiłków, nie marnując tym samym 1 083 417,5 kg CO2. To tyle ile wyemitowałby samolot, wykonując 3128 lotów z Warszawy do Londynu.

Witamy Bydgoszcz na pokładzie Too Good To Go. Cieszymy się, że ilość miast, gdzie restauratorzy, właściciele małych i dużych sieci sprzedaży jedzenia mogą dotrzeć z nadwyżkową żywnością do użytkowników aplikacji stale się powiększa. Dobrze wiemy, że nie jest to najlepszy czas dla branży spożywczej, której ciężko przewidzieć i dostosować podaż do zapotrzebowania klientów. Chcemy, aby Too Good To Go stało się nie tylko narzędziem do walki z marnowaniem żywności, ale także sposobem na dotarcie do nowych klientów i szansą na wsparcie biznesu, kiedy tego najbardziej potrzebuje – mówi Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

“Piekarnictwo to nasza pasja, rozwijamy naszą sieć sklepów firmowych, tak aby dzielić się miłością do pieczywa. Naszą misją jest dostarczanie do jak największej ilości Klientów dobrego, wartościowego pieczywa. Jako sieć 45 sklepów własnych, każdego dnia podejmujemy kroki zapobiegające marnowaniu jedzenia i kontrolujemy ilość towarów.  Jednak pomimo starań, pewnie wielu naszych Klientów, kupujących w ostatnich minutach działania sklepu zauważyło pozostały towar, którego już nie będziemy w stanie sprzedać. Większość naszych produktów, to produkty jednodniowe, dlatego w tych trudnych dla nas czasach podjęliśmy  decyzję o dołączeniu do wspaniałej inicjatywy przeciw marnowaniu jedzenia Too Good To Go. Głęboko wierzymy, że nasze paczki niespodzianki będą ratowały jedzenie, ale być może pomogą również tym, którzy na co dzień nie mogą pozwolić sobie na większe zakupy” – dodaje Weronika Topolewska, Specjalistka ds. marketingu Grochola Prawdziwy Chleb.


O Too Good To Go

Too Good To Go zrzesza użytkowników we wspólnej walce z marnowaniem żywności, łącząc klientów z miejscami, w których zostało nadwyżkowe jedzenie. Aplikacja wystartowała w Danii w 2016 roku i od tamtej pory zyskała ponad 29 milionów użytkowników w 15 krajach. Wśród partnerów Too Good To Go w Europie są m.in.: Carrefour, Paul, Costa, czy sieć hoteli Accor i Scandic. W Polsce z Too Good To Go współpracują takie miejsca, jak: Lindt, Starbucks, Pizza Hut, A. Blikle, North Fish, Massolit, 77 Sushi, Natura Cold Press, MOD Donuts i wiele innych.