Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
REKLAMA
ZPPHiU_retail_journal

“Przyjmujemy z zadowoleniem dostępną w przestrzeni publicznej propozycję rządu w kwestii czynszów. Czekamy na więcej konkretów” – mówi Zofia Morbiato, Dyrektor Generalna ZPPHiU

Zarząd Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług komentuje rządowe koncepcje dotyczące ustawowej regulacji czynszów. Przedstawiciele przedsiębiorców korzystających z przestrzeni handlowej w centrach handlowych wyrażają zadowolenie z faktu, że jak mówią, dostrzeżono ich położenie, a propozycje rozwiązań Premiera Mateusza Morawieckiego podążają, ich zdaniem, we właściwym kierunku. Równocześnie wskazują na niejasności, które powinny zostać doprecyzowane w szczegółowych zapisach ustawodawcy.

Przyjmujemy z zadowoleniem dostępną w przestrzeni publicznej propozycję rządu, która jest wyrazem zrozumienia dla polskich przedsiębiorców. Nadal jednak z uwagą przyglądamy się szczegółom tej koncepcji, bo w przepisach wykonawczych tkwić będzie sukces lub porażka proponowanych rozwiązań. Czekamy na więcej konkretów – mówi Zofia Morbiato, Dyrektor Generalna ZPPHiU. Według artykułu 495 Kodeksu Cywilnego korzystający z przestrzeni handlowej w galeriach i tak są zwolnieni ze świadczeń za czas lockdownu. Cieszy ruch rządu mogący uchronić nas od wieloletniego braku rozstrzygnięć w czasie trwania procesów sądowych. Rozumiemy uwarunkowania rządu i akceptujemy zasady rozłożenia obciążeń pomiędzy strony – my płacimy 20% świadczeń za okres lockdownu, co traktujemy jako ukłon w stronę udostępniających przestrzeń handlową i pomoc dla nich,  a przez trzy miesiące po zakończeniu lockdownu nasze obciążenia zostaną obniżone o  50%.


Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 160 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 205 tysięcy pracowników. Listę firm członkowskich, postulaty, aktualne informacje o działaniach podejmowanych przez ZPPHiU i wszelkich aktywnościach, także medialnych, jego przedstawicieli można znaleźć na stronie: https://zpphiu.pl/.