Fundacja Polska Bezgotówkowa zwróciła się do konsumentów z pytaniem, w jakim punkcie handlowym lub usługowym chcieliby płacić bezgotówkowo. Czołówka zestawienia może zaskakiwać.
Badanie fundacji pokazało, że dla Polaków istotne są miejsca zlokalizowane w pobliżu miejsca zamieszkania.
Gdzie Polacy chcieliby płacić bezgotówkowo? Przede wszystkim na pobliskim bazarku. Takiej odpowiedzi udzieliło 48 proc. respondentów.
Niewiele mniej, bo 41 proc. badanych zwróciło uwagę na brak możliwości płacenia kartą w publicznych toaletach, wskazując tym samym na potrzebę zmian w tym zakresie.
Kolejne miejsca w zestawieniu przypadło krawcowym i szewcom. Pierwszą piątkę zamykają natomiast pojazdy komunikacji publicznej.
W pierwszej dziesiątce miejsc w których Polacy chcieliby mieć możliwość płacenia bezgotówkowo znalazły się również m.in. urzędy, przychodnie, czy warsztaty samochodowe. 10 miejsce zajęły natomiast kościoły (ofiarę na tacę bądź w kancelarii za pomocą terminala chciałby składać co trzeci wierny).
Mówiąc o białych plamach w płatnościach bezgotówkowych zwykle mamy na myśli ujęcie geograficzne. Natomiast, białe plamy związane są też z poszczególnymi branżami czy usługami tradycyjnie kojarzonymi praktycznie wyłączenie z płatnością gotówką. Jako Fundacja podejmujemy różne inicjatywy, które doprowadzą do wyrównywania szans – tak, aby każdy mógł swobodnie wybierać taką formę płatności, która jest dla niego w danym momencie wygodna i korzystna – komentuje Grażyna Ciurzyńska, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Badanie zostało zrealizowane w lipcu 2021 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez agencję Maison&Partners na panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Program Polska Bezgotówkowa
Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się małe i średnie firmy, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów dzierżawy terminala do akceptacji kart oraz kosztów płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy. Dzięki temu przedsiębiorca może bezkosztowo sprawdzić jak taka opcja wpłynie na zadowolenie klientów z obsługi.
Od 1 września 2018 r. Program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia. Szczegóły na stronie: www.polskabezgotowkowa.pl
O Fundacji Polska Bezgotówkowa
Fundacja została powołana w 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, przedstawicieli administracji rządowej, Visa oraz Mastercard w celu podejmowania działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także promocji innowacji technologicznych wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce.