Niedziele handlowe. Czy 29 sierpnia zrobimy zakupy?

W tym roku przypada zaledwie siedem niedziel handlowych. Sprawdźcie czy 29 sierpnia, czyli już w najbliższą niedzielę, będziecie mogli zrobić zakupy.

Niedziele handlowe w tym roku to rzadkość. To efekt przyjętej w 2018 roku ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Przez pierwsze miesiące jej obowiązywania sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś później już tylko w ostatnią. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Do ustawowych wyjątków należy najbliższa niedziela. 29 sierpnia będziemy mieli możliwość zrobienia zakupów w związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego.

Na kolejną niedzielę handlową przyjdzie nam poczekać ponad trzy miesiące. Planowo sklepy mają być otwarte dopiero w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie – 12 i 19 grudnia.

Piszemy „planowo”, gdyż w zeszłym roku posłowie zdecydowali o wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej, która przypadła 6 grudnia.

Tymczasem jak pokazują sondaże Polacy chcą przywrócenia handlu w niedzielę. Dowodzi tego chociażby badanie UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland z którego wynika, że otwarcia sklepów w niedziele chce 53 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 1/3 badanych.

Autor: Radosław Święcki

Exit mobile version