Colliers dokonał podsumowania pierwszego półrocza 2021 roku na rynku magazynowym w Polsce. Okazuje się, że okres ten upłynął pod znakiem rekordowo wysokiej aktywności deweloperów i najemców.
Do końca czerwca deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,16 mln mkw. To o 100 tys. mkw. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Colliers podaje, że całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec pierwszego półrocza tego roku osiągnęła poziom 21,85 mln mkw. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku przełamana granica 22 mln mkw. (w budowie znajduje się 3,35 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego część ma zostać oddana do użytku jeszcze w 2021 roku).
Najwyższa podaż powierzchni magazynowej utrzymuje się w Warszawie (trzy strefy – 5,05 mln mkw.), a także na Górnym Śląsku (3,98 mln mkw.) i w Polsce centralnej (3,29 mln mkw.).
Pod względem nowej podaży w pierwszej połowie roku prym wiodły Górny Śląsk (258,8 tys. mkw.), trzy warszawskie strefy (214,6 tys. mkw.) oraz Trójmiasto (183,4 tys. mkw.). Górny Śląsk prowadzi także pod względem powierzchni w budowie z wynikiem prawie 590 tys. mkw., kolejne pozycje na podium zajmują Polska zachodnia (522 tys. mkw.) oraz Poznań (478,2 tys. mkw.) – podkreśla cytowana w komunikacie Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.
Wzrost napędzają najemcy
Do największych obiektów w budowie należą: Panattoni BTS Amazon Świebodzin (203,5 tys. mkw.), Hillwood Rokitno (112,5 tys. mkw.), Hillwood Bydgoszcz (111,7 tys. mkw.), GLP Lędziny Logistics Centre (111,5 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Poznań XI (107,9 tys. mkw.).
Ukończenie projektów będących w trakcie budowy sprawi, że w ciągu najbliższych kwartałów aż trzy z rynków rozwijających się przekroczą granicę 1 mln mkw. zasobów całkowitej powierzchni magazynowej. Będą to: Trójmiasto, Szczecin oraz Polska Zachodnia – tłumaczy Jędrak.
Eksperci Colliers zwracają uwagę, że wzrost całkowitych zasobów rynku jest napędzany poprzez wzmożoną aktywność najemców. Całkowity wolumen transakcji zawartych w pierwszym półroczu tego roku osiągnął poziom 3,41 mln mkw. To o niemal 1 mln mkw. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a zarazem najwyższa półroczna wartość w historii polskiego rynku magazynowego.
Rynkami, gdzie wynajęto najwięcej powierzchni były: Poznań (662,3 tys. mkw.), Górny Śląsk (643,4 tys. mkw.) oraz warszawska strefa II (456,6 tys. mkw.).
Znaczące ożywienie najemców zaobserwowaliśmy na rynku poznańskim, gdzie doszło do podpisania dwóch największych umów w I poł. 2021 roku. Był to najem 109 tys. mkw. przez DHL w ramach magazynu BTS oraz najem prawie 82,5 tys. mkw. w P3 Poznań II przez firmę Westwing. W rezultacie półroczny popyt w tym regionie był o ponad 100 tys. mkw. wyższy niż wynik za cały 2020 r. – komentuje Antoni Szwech, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.
Ubywa pustostanów
Wysoka aktywność najemców przyczyniła się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętej o 1,1 proc.w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku i zamknięcia pierwszej połowy roku na poziomie 5,6 proc. Współczynnik pustostanów zmniejszył się o 0,9 p.p. w stosunku do pierwszego kwartału tego roku.
Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec czerwca br. odnotowano w warszawskiej strefie I (9,1 proc.), na Górnym Śląsku (8,7 proc.) oraz w warszawskiej strefie II (6,2%). Najniższy natomiast w warszawskiej strefie III (0,8 proc.), Szczecinie (1,4 proc.) oraz w Krakowie (2,7 proc.).
Eksperci Colliers prognozują dalszy stabilny wzrost popytu na rynku magazynowym, co wiążą z dynamicznym rozwojem branży e-commerce oraz spodziewanym zjawiskiem „nearshoringu”.
Pandemia COVID-19 spowodowała znaczny rozwój branży e-commerce w Polsce. Aż cztery z pięciu największych podpisanych umów najmu w trakcie I poł. 2021 r. dotyczą najemców związanych właśnie z tym sektorem. W kolejnych kwartałach w związku z tzw. zjawiskiem „nearshoringu”, oczekuje się napływu najemców z branży produkcyjnej – podkreśla Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers.
Analitycy Colliers zwracają uwagę, że boom na powierzchnie magazynowe przyciąga nowych graczy. Od początku zeszłego roku na rynku pojawili się deweloperzy, tacy jak: Frontier Estates, LCube czy MDC2.
Taka tendencja wzrostowa liczby graczy na rynku może się utrzymać w kolejnych kwartałach – prognozuje Chmielewski.
O Colliers
Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) jest wiodącą firmą oferującą szeroki wachlarz usług najwyższej jakości na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Działając w 67 krajach, ponad 15 tys. specjalistów współpracuje w celu maksymalizacji wartości nieruchomości dla najemców, właścicieli i inwestorów. Przez ponad 25 lat doświadczony zespół liderów, posiadający blisko 20 proc. udziałów firmy, zapewnił akcjonariuszom roczny zwrot z inwestycji w wysokości prawie 20 proc.
Colliers w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w których łącznie zatrudnia około 300 specjalistów. Firma została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami przyznanymi m.in. w konkursach: Eurobuild, CIJ Journal, CEE Quality Awards, International Property Awards. Wśród otrzymanych przez Colliers wyróżnień znajdują się m.in.: nagroda Outsourcing Star przyznawana firmom nieruchomościowych najprężniej działających w sektorze outsourcingu oraz Gazele Biznesu wręczane najdynamiczniej rozwijającym się firmom w Polsce.