Rząd zerwie współpracę z sieciami omijającymi zakaz handlu w niedzielę? Mamy komentarz resortu rodziny

Pixabay

Szef „Solidarności” Piotr Duda zaapelował do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, aby resort nie współpracował przy Karcie Dużej Rodziny z korporacjami omijającymi zakaz handlu w niedzielę. Zwróciliśmy się w tej sprawie o komentarz do MRPiPS.

Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zorganizowanego w dniu 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, szef „S” Piotr Duda skrytykował sieci handlowe, omijające obowiązujący od 2018 roku zakaz handlu w niedzielę.

Korporacje z kapitałem zagranicznym, które w swoim kraju w niedzielę mają sklepy zamknięte, w naszej ojczyźnie omijają to prawo, udając, że są placówkami pocztowymi – mówił Duda, podkreślając, że jest to „skandaliczna sytuacja”.

Przewodniczący „S” zaapelował do posłów o jak najszybsze uszczelnienie ustawy ws. niedzielnego zakazu handlu.

Piotr Duda zwrócił się również z apelem do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, aby „nie współpracować przy Karcie Dużej Rodziny z korporacjami, które za nic mają prawo polskie i robią wszystko, aby je omijać”.

Przypomnijmy, że Karta Dużej Rodziny to program mający na celu wspieranie rodzin wielodzietnych (mających na utrzymaniu co najmniej troje dzieci). W programie uczestnicy niemal 25 tys. firm. Kartę honorują m.in. największe państwowe firmy (PKN Orlen, PGE, PKP Intercity), ale też takie sieci handlowe jak np. Lidl czy Carrefour.

Komentarz resortu

Redakcja Retail Journal zwróciła się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem, czy planuje zerwanie współpracy z sieciami prowadzącymi działalność handlową w niedzielę.

Uprawnienia dla członków rodzin wielodzietnych na podstawie Karty Dużej Rodziny mogą być przyznawane przez podmioty działające w ramach obowiązującego prawa i oferujące produkty lub usługi, które są zgodne z promowaniem modelu rodziny wielodzietnej oraz jej pozytywnego wizerunku – odpowiada nam Wydział Prasowy MRPiPS.

Resort w komentarzu dla naszego portalu zwraca uwagę, że partnerem Karty Dużej Rodziny „nie mogą być podmioty produkujące/sprzedające artykuły alkoholowe i tytoniowe, a w przypadku podmiotu wielobranżowego ww. artykuły są wyłączone z zakresu obowiązywania zniżki”.

Przy doborze partnerów Karty Dużej Rodziny bierze się pod uwagę ich uczciwość i rzetelność – dodaje ministerstwo.

Powyższa odpowiedź może wskazywać, że zerwania współpracy z Lidlem czy Carrefourem nie należy się spodziewać, gdyż prowadzą one (czy jak w przypadku Lidla, będą za chwilę prowadzić) działalność handlową w niedzielę zgodnie z (jeszcze) obowiązującym prawem, które dopuszcza niedzielny handel przez sklepy mające status placówki pocztowej.

Autor: Radosław Święcki

Exit mobile version