Tegoroczne trendy spożywcze oraz nawyki konsumenckie są szansą dla przedsiębiorców w kontekście rozbudowy asortymentu i przyciągnięcia nowych klientów poszukujących żywności dobrej dla zdrowia i środowiska – uważa Sławomir Siergiejczyk, Dyrektor Handlowy FMCG w spółce Glosel.
Jednym ze skutków trwającej już blisko dwa lata pandemii koronawirusa jest rozwój e-commerce. I choć od zniesienia lockdownu minęło pół roku, pojawiły się szczepienia, a wiele z nas „przyzwyczaiło się” do obecności koronawirusa, to zainteresowanie e-zakupami nie słabnie. I wygląda na to, że nie osłabnie, bowiem jak pokazują badania, 3/4 Polaków deklaruje, że także po zakończeniu pandemii zamierza kupować online.
Zaletą zakupów w sieci jest nie tylko bezpieczeństwo, ale także wygoda i szybkość. Przekłada się to na liczby – aż 85 proc. Polaków twierdzi, że zamawiało żywność w sieci, a 55 proc. robi to ze względu na większy wybór produktów ekologicznych.
Jakich produktów Polacy będą szukać w sieci w nowym 2022 roku?
Sławomir Siergiejczyk, Dyrektor Handlowy FMCG w spółce Glosel zwraca uwagę, że pandemia wzbudziła w konsumentach obawę o zdrowie, zarówno fizyczne i psychiczne, oraz skłoniła do refleksji nad dbaniem o siebie i najbliższych.
W rezultacie powoli wzrasta świadomość konsumencka dotycząca odżywiania i zwracania uwagi na jakość produktów. Już ponad połowa Polaków deklaruje, że to w jaki sposób żywność wpływa na zdrowie jest dla nich istotne, a 6 na 10 respondentów sprawdza składy i etykiety oraz szuka wyrobów jak najlepszej jakości. Dodatkowo za ekologiczne produkty coraz więcej konsumentów jest w stanie zapłacić wyższą cenę. W związku z tym zmienia się znaczenie tego co kupujemy i jemy – żywność ma nie tylko zaspokajać głód, ale też dostarczać cennych wartości odżywczych, pomagać budować odporność czy działać korzystnie na samopoczucie – zauważa Sławomir Siergiejczyk.
„Sprzedaż online warzyw i owoców nie jest najlepszą ścieżką”
Ekspert zwraca uwagę, że pod kątem rozszerzania asortymentu o produkty dobre dla zdrowia, wprowadzanie do sprzedaży online warzyw i owoców nie jest najlepszą ścieżką.
Polacy wciąż wolą nabywać świeżą żywność stacjonarnie, dlatego warto rozważyć wprowadzenie do oferty takich artykułów jak m.in. superfoods, które są dostępne w formie liofilizowanej czy suszonej. W tym sezonie do łask powrócą jagody acai oraz sproszkowane liście moringa. Popularnością cieszyć będą się też adaptogeny jak ashwaganda oraz żywność na bazie konopi siewnych – tłumaczy przedstawiciel firmy Glosel.
W kategorię żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która przynosi korzyści dla zdrowia, wpisują się również napoje jak m.in. kombucha, woda kokosowa czy soki z kiszonek – dodaje.
Zdaniem eksperta, oprócz prozdrowotnej żywności funkcjonalnej w asortymencie sklepów internetowych w przyszłym roku nie może zabraknąć roślinnych alternatyw dla produktów pochodzenia zwierzęcego.
Choć wegańskie odpowiedniki wędlin czy mleka są dostępne na rynku od kilku lat, należy zwrócić uwagę na nowości w kategorii tych produktów.
Są to m.in. roślinne napoje z ziemniaków, produkty na bazie orzechów przypominające nabiał, warzywne owoce morza czy wegańska czekolada i słodkości. Warto też uwzględnić półprodukty umożliwiające przygotowanie wegańskich dań jak np. jackfruit czy seitan, z których przyrządza się roślinne wersje mięsa – mówi Siergiejczyk.
Dlaczego sklepy online powinny iść w stronę wege?
Ekspert nie ma wątpliwości, że sklepy internetowe powinny zwrócić się w stronę produktów wege. Z przytoczonych danych wynika, że już co dziesiąty Polak jest na diecie wegetariańskiej, zaś 6 proc. stosuje się do wegańskiego sposobu odżywiania. 1/3 Polaków przyznaje natomiast, że sięga po wegańskie alternatywy, nie deklarując przy tym bycia na diecie roślinnej.
Za wprowadzeniem lub poszerzeniem asortymentu w roślinną stronę przemawia też coraz mocniejszy trend fleksitarianizmu, czyli ograniczania spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jego popularność nie wynika tylko z kwestii etycznych czy dbania o zdrowie, ale także z troski o środowisko – wskazuje Dyrektor Handlowy FMCG w Glosel.
Masowa produkcja żywności i przemysłowa hodowla zwierząt generują ogromny ślad węglowy i zanieczyszczają planetę. Tymczasem – jak podkreśla ekspert – etyczna kontrola jest jednym z najpopularniejszych trendów konsumenckich. Ma ona odnosić się zarówno do samego produktu i marki go produkującej, jak i firm zajmujących się jego sprzedażą – w rezultacie liczy się przejrzystość działań wszystkich tych podmiotów oraz ich wpływ na otoczenie.
Tegoroczne trendy spożywcze oraz nawyki konsumenckie są szansą dla przedsiębiorców w kontekście rozbudowy asortymentu i przyciągnięcia nowych klientów poszukujących żywności dobrej dla zdrowia i środowiska. Ze względu na dynamiczny rozwój branży e-commerce, a także coraz większą konkurencję, stała obserwacja rynku i elastyczne dopasowywanie się do zmian oraz potrzeb konsumentów jest kluczem do utrzymania pozycji biznesowej – podsumowuje ekspert.
Zobacz też: Glosel otwiera program płatnych staży
O Glosel
Glosel to firma specjalizująca się głównie w obszarach sprzedaży książek oraz produktów FMCG w internecie. Pod jej parasolem działają marki, takie jak TaniaKsiazka.pl i Bee.pl. Siedziba firmy mieści się w industrialnie urządzonym biurze w Białymstoku. Dodatkowo, spółka posiada ponad 8 tys. mkw. powierzchni magazynów w nowoczesnym kompleksie Panattoni Park, z którego realizuje zamówienia. Glosel zarządza także 5 księgarniami zlokalizowanymi w północno-wschodniej Polsce.