Czekająca na rozbiórkę Galeria Plaza zamienia się w schronienie dla uchodźców

Właściciel obiektu – firma Strabag – z myślą uchodźcach udostępniła także biurowiec Atrium International

Miejsca noclegowe w Galerii Plaza dla uchodźców z Ukrainy

Galeria Plaza posłuży jako schronienie dla uchodźców z Ukrainy

Znajdująca się w Krakowie Galeria Plaza miała wkrótce zostać rozebrana. Obiekt okazał się bowiem nie do końca trafioną inwestycją, w efekcie czego już ponad rok temu został zamknięty. Ze względu na wybuch wojny na Ukrainie właściciel zmienił jednak plany z nim związane. Teraz galeria stanie się domem dla uchodźców z Ukrainy.

Galerię Plaza wybudowała w 2002 r. firma Skanska. W latach 2018-2019 centrum zostało przebudowane w centrum outletowe. W 2021 nastąpiło jego całkowite zamknięcie, a na początku tego roku nowy właściciel, firma Strabag, zaplanowała rozbiórkę Galerii Plaza pod nowe budynki. Plany zrewidował jednak konflikt na Ukrainie.

Galeria Plaza posłuży jako schronienie dla wielu uchodźców

Dzięki współpracy firmy Strabag z władzami Krakowa w dawnej Galerii Plaza schronienie docelowo znajdzie 500 osób. Centrum Handlowe Plaza w Krakowie, należące do Strabag Real Estate zostało już zaadaptowane i przekazane na potrzeby miasta. Powierzchnia obiektu służy jako centrum magazynowe, w którym gromadzone są niezbędne ofiarom wojny artykuły. Zaaranżowane zostało też ok. 500 miejsc tymczasowego noclegu dla przybywającej z Ukrainy ludności. W obiekcie powstały sanitariaty oraz trzy duże stołówki. Za wyposażenie tych powierzchni odpowiada Miasto Kraków (MOPS).

Strabag przystosowuje swoje obiekty do pomocy uchodźcom z Ukrainy

Nie tylko Galeria Plaza posłuży jako dom dla uchodźców

W biurowcu Atrium International Business Center w Warszawie, należącym również do Strabag Real Estate, przy współpracy z Miastem Warszawa, przygotowane są powierzchnie magazynowe oraz miejsca pobytu dla uchodźców. Do tej pory dostarczono tam ponad 200 łóżek, a docelowo z możliwością ustawienia 400 łóżek. Wykonano dodatkowe prysznice i proste kuchnie do użytku uchodźców. Podobnie jak w Krakowie – za wyposażenie powierzchni w łóżka, materace, koce, śpiwory, a także jedzenie odpowiada Miasto Stołeczne Warszawa.

Przeczytaj także: Żabka da pracę uchodźcom

Firma Strabag pomaga uchodźcom na wielu płaszczyznach

Udostępnienie obiektów to nie jedyna, ogromna pomoc uchodźcom ze strony firmy Strabag. Na podstawie potrzeb zgłaszanych przez władze samorządowe oraz Straż Graniczną na przejścia graniczne lub w ich pobliże, do centrów koordynacji, dostarczane są kontenery budowlane Strabag, które stoją już między innymi na przejściu w Dorohusku. Trwają rozmowy z miastem Chełm odnośnie relokacji kontenerów. Ponadto busy Strabag przekazane zostały do transportu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dzięki nim pomoc wyjechała z Krakowa do Krościenka. Pojazdy kursują również między innymi na trasie Medyka – Przemyśl – Medyka. Busy Strabag dotarły też do Lwowa przewożąc z Krakowa pomoc potrzebującym.

Pomoc dla ukraińskich pracowników Strabag

Specjalny program pomocy zorganizowany został również dla naszych ukraińskich kolegów, pracowników Strabag. Wsparcie obejmuje między innymi pomoc w zakwaterowaniu dla pracowników, którzy sprowadzają do Polski swoje rodziny. Jak podała firma w specjalnym oświadczeniu:

Grupa Strabag jednoznacznie i zdecydowanie potępia agresję Rosji na Ukrainę. Stoi ona w sprzeczności z podstawowymi zasadami moralnymi, prawem międzynarodowym, a także z wartościami naszej organizacji, którymi są: Solidarność, Partnerstwo, Zaangażowanie i Szacunek. Wszyscy mamy nadzieję na szybką deeskalację tego konfliktu i zakończenie wojny. Myślami jesteśmy dziś przede wszystkim z obywatelami Ukrainy, którzy musieli opuścić swój kraj i szukać schronienia, między innymi w Polsce, a także z tymi, którzy pozostali w Ukrainie, ryzykując swoje zdrowie i życie.

Exit mobile version