- 13 marca wyjechał pociąg Żabki z pomocą humanitarną dla Ukrainy
- Żabka, CVC Capital Partners oraz Partners Group wysłali do Kijowa 60 ton produktów spożywczych i higienicznych
- Wsparcie umożliwił dedykowany pociąg z pomocą humanitarną
W dniu 13 marca br. wyjechał i dotarł do Kijowa pociąg Żabki z pomocą humanitarną dla Ukrainy. 60 ton żywności o długim terminie ważności, wody oraz niezbędnych środków higienicznych przekazała Grupa Żabka oraz jej inwestorzy – CVC Capital Partners oraz Partners Group. To kolejny transport pomocowy zorganizowany przez Żabkę. Grupa przekazała łącznie ponad 300 ton produktów spożywczych i środków higienicznych. Pomoc trafiła na przejścia graniczne, do punktów recepcyjnych oraz do Ukrainy m.in. do Kijowa, Sum, Łucka i Dniepru. Pociąg z pomocą humanitarną został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, który koordynuje współpracę z Urzędem Miasta Kijów.
Pociąg z pomocą humanitarną trafia do Kijowa
Tragiczna sytuacja w Ukrainie wymaga wyjątkowej mobilizacji i wspólnotowych działań, które pozwolą na zaspokojenie najbardziej elementarnych ludzkich potrzeb. Intensyfikujemy naszą pomoc i we współpracy z urzędami miast Warszawy i Kijowa. Wysyłamy konwój humanitarny – mówi Krzysztof Krawczyk, Partner CVC Capital Partners, Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Żabka.
Ludność cywilna w Ukrainie znajduje się obecnie w dramatycznej sytuacji braku podstawowych produktów żywnościowych. Wysłaliśmy kolejny transport z pomocą humanitarną, organizując dedykowany pociąg towarowy. Przekazaliśmy 60 ton najbardziej potrzebnej żywności, wskazanej przez kijowski Urząd Miasta. W pociągu znalazły się m.in. konserwy, kasze, makarony, cukier, dania gotowe w słoikach. Przekazaliśmy również wodę i środki higieniczne – mówi Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka.
Nasze myśli są z narodem Ukrainy w tym niezwykle trudnym czasie. Kraj ten pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a Żabka ma wszelkie warunki ku temu, by jej pomóc. Cieszymy się, że możemy w ten sposób wykorzystać zasoby firmy – mówi Stephan Schäli, Chief Investment Officer w Partners Group i członek Rady Nadzorczej Grupy Żabka.
Przeczytaj także: Żabka zatrudnia uchodźców z Ukrainy.
Tylko wspólne działania, są w stanie pomóc obywatelom Ukrainy, i tam na miejscu, i tu w Warszawie. Działamy razem z naszymi partnerami, którzy tak jak np. Żabka pokazują, że „chcieć to moc”. Potrzeby sygnalizowane z Kijowa są nadal ogromne: leki, żywność, woda, środki higieniczne. Zachęcamy wszystkich do włączenia się we wspólne działania. W obliczu tej sytuacji nasza pomoc i solidarność są niezbędne. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Kijowa, które za naszym pośrednictwem dziękują wszystkim warszawiakom pomagającym Ukrainie – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Konwój humanitarny jest jedynie częścią okazywanej pomocy
Transport 60 ton produktów do Ukrainy jest możliwy dzięki współpracy między właścicielami Żabki a urzędami miast Warszawa i Kijów. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zapewnia transport na Ukrainę, a właściciele Żabki pokrywają koszty przekazywanego towaru.
Konwój humanitarny to kolejny wkład Grupy Żabka – należącej do CVC Capital Partners i Partners Group – w pomoc społeczności ukraińskiej. Żabka przekazała już na granicę ponad 300 ton żywności oraz niezbędnych artykułów higienicznych. Współpracowała przy tym z: Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Związkiem Ukraińców. W akcje pomocowe angażują się także franczyzobiorcy Żabki. Osoby prowadzące sklepy przy granicy rozdają ciepłe napoje i przekąski. W pozostałych miastach organizują zbiórki oraz dostarczają towar własnymi autami na granicę.
Wsłuchując się w apele organizacji pomocowych, a także realizując założenia swojej strategii sieć uruchomiła program wolontariatu pracowniczego. Pracownicy mogą m.in. pracować na rzecz współpracujących z Żabką NGO-sów, a także przy wsparciu i koordynacji zbiórki darów w budynku Centrali firmy.
Jednocześnie sieć umożliwia swoim klientom wsparcie finansowe działań humanitarnych Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Darowiznę można przekazać za pomocą płatności kartą lub zbliżeniowo – przy pomocy zegarka czy telefonu. Zebrane w ten sposób datki zostaną podzielone po równo, pomiędzy obie organizacje charytatywne.