Nawet 8 milionów sztuk ubrań i akcesoriów tygodniowo – tyle może obsłużyć uruchomione niedawno Centrum Dystrybucyjne LPP w Brześciu Kujawskim. Centrum po 3 miesiącach zmierza ku pełnej mocy operacyjnej. Nowy obiekt o pojemności składowej do 40 mln sztuk towaru został wyposażony w rozwiązania z zakresu automatyki. Umożliwia ona obsługę do 1000 salonów sprzedaży jednocześnie. W centrum zatrudnienie znalazło już ponad 700 osób. Firma zapewniła im nowoczesne i przyjazne miejsce pracy oraz komfortowe warunki dojazdu. Obiekt zaprojektowano przy uwzględnieniu zrównoważonych norm budownictwa, które poddano certyfikacji BREEAM.
Przeczytaj także: Nowa strategia biznesowa LPP
Centrum LPP w Brześciu Kujawskim – pracuje w nim 700-osobowa załoga
Strategiczna inwestycja LPP w Brześciu Kujawskim to obiekt, który rozpoczął działalność w lutym br. Pracuje w trybie trzyzmianowym w oparciu o 700-osobową załogę.
Inwestycję rozpoczęliśmy w styczniu ub.r. i po niespełna 1,5 roku możemy mówić o zbliżaniu się wielkimi krokami do pełnej wydajności operacyjnej obiektu. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom z obszaru automatyki magazynowej, centrum zapewnia wysoki standard obsługi naszych sklepów. Obok Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim stanowi kluczowy filar sieci logistycznej LPP – wyjaśnia Sebastian Sołtys, dyrektor ds. logistyki LPP.
Centrum może obsłużyć do 1000 sklepów jednocześnie
Centrum wyposażono w dwa sortery z unikatową konstrukcją zrzutów. Umożliwiają one obsługę nawet do 1000 sklepów jednocześnie.
W naszym nowym centrum dystrybucyjnym postawiliśmy na nowatorskie rozwiązanie w zakresie technologii sorterów. Doświadczenia inżynieryjne holenderskiego producenta tego typu urządzeń, poparte kilkutygodniowymi testami, pozwoliły nam na opracowanie dopasowanej do potrzeb LPP konstrukcji sortera. Nowo opatentowane rozwiązanie z obszaru pneumatyki pozwala nam dzisiaj utrzymać bardzo wysoką wydajność procesu sortowania w trybie ciągłym. Wszystko przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności wykorzystania przestrzeni magazynowej. Warto podkreślić, że innowacyjny patent pneumatyczny jest jednocześnie bardzo cichy, dzięki czemu zwiększa komfort pracy przy tego typu urządzeniach – informuje Michał Moteka, menedżer ds. rozwoju procesów i automatyki w LPP.
Magazyn rozdystrybuował ponad 300 tys. kartonów z kolekcjami marek LPP
Automatyzacja działań znacząco usprawnia także proces kompletacji zamówień dla salonów. Dzięki temu, już w pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania, magazyn w Brześciu Kujawskim rozdystrybuował ponad 300 tys. kartonów z kolekcjami marek LPP.
W nowym magazynie zastosowano również zautomatyzowany proces etykietowania, a także maszyny do formowania i zamykania kartonów. Zwiększają one wydajność produkcyjną oraz gwarantują intuicyjność i bezpieczeństwo obsługi.
Centrum odzyskuje opakowania
Liczący 1,8 km układ przenośników zamontowany w centrum wyposażono z kolei w rozwiązania pozwalające na odzysk opakowań i ich ponowne wykorzystanie. Wsparcie obsługi zapewnia flota ponad 70 wózków widłowych, dla których przygotowano nowoczesną akumulatorownię z systemem kolejkowania baterii.
Cały obiekt działa przy wsparciu systemu WMS (Warehouse Management System). Zarządza on procesami przepływu towarów, pracą ludzi oraz urządzeń logistycznych.
Wszystkie palety ustawione na regałach odpowiadają długości z Włocławka do Torunia
Dzięki tym rozwiązaniom magazyn o powierzchni 75 tys. m2 może zapewnić dystrybucję nawet do 8 milionów sztuk ubrań i akcesoriów tygodniowo. Dodatkowo w obiekcie zainstalowano system regałowy o pojemności przechowywania 40 mln sztuk odzieży, czyli do 67 tys. palet towaru. Taka liczba palet ustawiona liniowo osiągnęłaby łącznie długość ok. 60 kilometrów. To odpowiada dystansowi między Włocławkiem a Toruniem – zauważa Mariusz Adamusiński, dyrektor Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim.
LPP projektowało magazyn z myślą o ograniczeniu wpływu na środowisko
Ważnym punktem w optymalizacji działania obiektów logistycznych LPP jest ograniczanie ich wpływu na środowisko. Magazyn w Brześciu Kujawskim znajduje się obecnie w trakcie certyfikacji zrównoważonego budownictwa w systemie BREEAM.
Obiekt wyposażono m.in. w system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych. Pozwala on na odzysk nawet do 95% ciepła. Ponadto, dzięki zainstalowaniu na dachu paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,5 MW i powierzchni ponad 7 tys. m2, budynek zasilany jest energią odnawialną.
Spółka LPP wyodrębniła także własną zajezdnię dla autobusów z 5 peronami i 17 miejscami postojowymi oraz stworzyła własną sieć komunikacji. Ułatwia ona dotarcie do miejsca pracy osobom z okolicznych miejscowości.
Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim to nowoczesny obiekt. Zaprojektowany i zbudowany zgodnie z naszymi strategicznymi założeniami. Cieszymy się, że nasze dotychczasowe działania poparte doświadczeniem umożliwiły wypracowanie optymalnych rozwiązań logistycznych przy jednoczesnym wypełnieniu założeń zrównoważonego rozwoju – podsumowuje Sebastian Sołtys.