Jaki jest koszt założenia sklepu internetowego? Te elementy uwzględnij w kosztorysie

Prowadzenie własnego biznesu online wiąże się z różnymi kosztami, które należy ponieść, szczególnie w pierwszym etapie – podczas zakładania sklepu. Jaki jest koszt założenia sklepu internetowego i co się na niego składa?

Jaki jest koszt założenia sklepu internetowego? Fot. Pixabay

Założenie sklepu internetowego może okazać się nie tylko emocjonującym przedsięwzięciem, ale również pewnym ryzykiem. Wiąże się to także z róznymi kosztami. Przed rozpoczęciem swojej e-commercowej przygody ważne jest, aby zrozumieć różne składniki kosztowe związane z uruchomieniem sklepu online, którego założenie może kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych – wszystko w zależności od wielkości sklepu, a także liczby funkcji. W tym artykule przedstawiamy przegląd podstawowych kosztów związanych z założeniem sklepu internetowego.

Jaki jest koszt założenia sklepu internetowego? Możesz postawić na platformę ecommerce

Jednym z pierwszych kosztów, z którymi należy się liczyć, jest platforma e-commerce. Istnieje wiele dostępnych platform, które umożliwiają tworzenie sklepów internetowych. Koszty związane z platformą e-commerce obejmują abonament miesięczny lub roczny, a także dodatkowe opłaty za płatności online, hosting czy dostęp do funkcji premium. Koszty te mogą się różnić w zależności od wybranej platformy i planu, na który się zdecydujesz. Miesięczny abonament zaczyna się na nich już od ok… 20 zł! Dochodząc do ok. 6 tys. zł.

Projektowanie przez specjalistyczną firmę czy korzystanie z gotowych szablonów?

Kolejnym kosztem jest projekt i rozwój strony internetowej sklepu. Jeśli nie posiadasz umiejętności programistycznych, konieczne będzie zatrudnienie specjalistów do stworzenia responsywnej strony internetowej, która zapewni atrakcyjne i łatwe w nawigacji doświadczenie dla klientów. Koszt projektu strony internetowej zależy od skomplikowania projektu, liczby funkcji, integracji z systemami płatności i innych niestandardowych wymagań.

Platformy ecommerce często oferują gotowe szablony, które można samodzielnie dopasować do potrzeb w cenie miesięcznego abonamentu.

Gdzie utrzymywana jest domena? Czyli opłata za hosting

Aby udostępnić swoją stronę internetową online, potrzebujesz usługi hostingu. Umożliwia ona przechowywanie plików i danych Twojego sklepu na serwerze, który jest dostępny przez Internet. Koszt hostingu zależy od wybranej firmy hostingowej, rodzaju planu oraz wielkości i ruchu Twojego sklepu.

Koszt hostingu waha się od 150 do ok. 3000 tys. zł.

Założenie sklepu internetowego wiąże się z różnymi kosztami. Fot. Pixabay

Jaki jest koszt założenia sklepu internetowego? Wybierz odpowiednią domenę

Domena to unikalny adres internetowy, który identyfikuje Twoją stronę internetową. Koszt jej rejestracji zależy od wybranej domeny (np. .com, .pl, .eu) oraz wybranego rejestratora domen. Zwykle są one opłacane rocznie, a ich koszt może wahać się w zależności od popularności i pożądanego rozszerzenia domeny – od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Zapewnij swojej stronie i klientom bezpieczeństwo – czyli pamiętaj o certyfikacie SSL

Certyfikat SSL jest niezbędny, jeśli chcesz zapewnić sobie i swoim klientom wysokie poczucie bezpieczeństwa. Tutaj wyróżniamy kilka certyfikatów:

Certyfikaty opłacane są zazwyczaj w ramach rocznego abonamentu.

Przeczytaj także: Conversational commerce – czym jest?

Zapewnij klientom szeroki wybór płatności online

Aby umożliwić klientom dokonywanie płatności online, musisz zintegrować swój sklep internetowy z systemem płatności. Możliwością jest wykorzystanie gotowych rozwiązań płatności, takich jak PayU, PayPal, BLIK, Stripe i inne. Koszty integracji systemu płatności są uzależnione m.in. od platformy, z której skorzystasz lub wyliczane indywidualnie przez firmę projektującą stronę.

Koszt budowy strony w dużej mierze zależy od zakresu projektu

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt stworzenia strony internetowej jest zakres projektu. Im bardziej zaawansowane i niestandardowe funkcje są wymagane, tym wyższy będzie koszt. Podstawowe elementy strony, takie jak nawigacja, sekcje, formularze kontaktowe czy blog, są zazwyczaj wliczone w podstawową cenę. Jednak dodatkowe funkcje, takie jak integracje z systemami zewnętrznymi, moduły e-commerce czy interaktywne elementy, mogą generować dodatkowe koszty.

W kosztach budowy strony internetowej należy uwzględnić jej responsywność. Fot. Pixabay

Jaki jest koszt założenia sklepu internetowego? Uwzględnij design i branding

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt jest design i branding strony internetowej. Jeśli masz już istniejący logotyp i identyfikację wizualną, koszt może być niższy, ponieważ projektanci będą mogli opracować projekt strony zgodnie z istniejącym stylem. Jeśli jednak potrzebujesz kompleksowego projektu graficznego, który obejmuje tworzenie logotypu, kolorystyki, typografii i innych elementów, koszt może się zwiększyć.

Jeśli natomiast zamierzasz prowadzić niewielki sklep, możesz opracować także projekt graficzny we własnym zakresie. Takie rozwiązania oferuje m.in. Canva.

Dostosuj stronę do urządzeń mobilnych

W obecnych czasach, kiedy większość użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, responsywność strony internetowej jest niezbędna. Koszt stworzenia responsywnej strony, która dostosowuje się do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów, może wpływać na budżet. Dodatkowo, optymalizacja strony pod kątem szybkości ładowania i SEO może wymagać dodatkowych nakładów czasowych i finansowych.

System zarządzania treścią

Często wykorzystuje się system zarządzania treścią (CMS), takie jak WordPress czy Drupal. Koszt stworzenia strony z wykorzystaniem CMS może być niższy, ponieważ dostępne są gotowe szablony i wtyczki, które ułatwiają proces. Jednak jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań lub funkcji, koszt może wzrosnąć.

Zapewnij sobie wsparcie techniczne nie tylko na etapie tworzenia strony

Po stworzeniu strony internetowej ważne jest, aby zapewnić jej wsparcie techniczne i regularne aktualizacje. W zależności od potrzeb i rozmiaru strony, możesz zdecydować się na zatrudnienie zespołu technicznego lub korzystanie z usług zewnętrznych firm zajmujących się wsparciem strony. Koszt utrzymania strony powinien być uwzględniony w długoterminowym budżecie.

Koszt stworzenia strony internetowej może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak zakres projektu, design, hosting, certyfikat SSL, branding, responsywność, system zarządzania treścią oraz wsparcie techniczne. Warto zwrócić uwagę na jakość i profesjonalizm, aby strona odzwierciedlała wartości i cele Twojej firmy. Koszt stworzenia strony internetowej może się kształtować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale ostateczna cena zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań projektu. Najlepiej skonsultować się z profesjonalistami, aby otrzymać dokładną wycenę i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Exit mobile version