Szykuje się zaostrzenie zasad handlu w niedzielę. Rzecznik MŚP komentuje

W ubiegłym tygodniu do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny wpłynął projekt ustawy uszczelniający zakaz handlu w niedzielę. Zapytaliśmy, co o planach w tym zakresie sądzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Szykuje się zaostrzenie obowiązującej od 2018 roku ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.

W zeszłym tygodniu grupa posłów PiS, z byłym szefem „Solidarności” (to właśnie związkowcy byli inicjatorami wprowadzonej 3,5 roku temu regulacji) Januszem Śniadkiem na czele, złożyła do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie, zaś w ostatnich dniach został on skierowany do pierwszego czytania w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Projekt ma być swoistym „batem” na sklepy prowadzące działalność handlową w niedzielę (i tym samym omijające ustawę) za sprawą uzyskania statusu placówki pocztowej (posiadają go takie sieci jak np. Żabka, Carrefour, czy ostatnio niektóre sklepy Biedronki).

Projekt zakłada, że handel w niedzielę mogłyby prowadzić jedynie placówki, w których świadczenie usług pocztowych ma charakter przeważający, a nie jak obecnie wszystkie placówki pocztowe.

Komentarz Rzecznika MŚP

O plany dotyczące zaostrzenia ustawy o zakazie handlu w niedzielę zapytaliśmy Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Obecne przykłady omijania przepisów pokazują, że intencja ustawodawcy przestaje być realizowana, gdyż podmioty które chcą sprzedawać w niedzielę zaczynają to robić w zgodnie z obecnymi przepisami. Środowisko przedsiębiorców nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie. Wsłuchujemy się w opinie kierowane do Biura Rzecznika MŚP i Rzecznik zajmie stanowisko w trakcie procesu legislacyjnego nad tą ustawą – komentuje dla Retail Journal Krystian Cieślak z Biura Prasowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Powściągliwe stanowisko w sprawie zmian w ustawie o zakazie handlu wyrażają ci, w których zmiany uderzą. Poniżej prezentujemy komentarz uzyskany od biura prasowego Carrefour Polska.

Nie komentujemy procesu legislacyjnego i zawsze stosujemy się do obowiązujących przepisów prawa – czytamy w komentarzu biura prasowego sieci.

Apel o przywrócenie niedziel handlowych

Do projektu posłów partii rządzącej krytycznie odnosi się Polska Rada Centrów Handlowych. Organizacja – co zdradził w rozmowie z naszym portalem jej szef Krzysztof Poznański – zabiegała niedawno o liberalizację ustawy o zakazie handlu, tak by został on do końca tego roku zawieszony.

Podczas spotkania z prezydentem, które poświęcone było sytuacji branż dotkniętych przez Covid-19, zaproponowaliśmy zawieszenie zakazu handlu do końca tego roku, tak by handlowcy, w tym właściciele centrów handlowych i najemcy mogli odrobić straty. Przecież każdy dzień handlu to byłoby dla nich ogromne wsparcie. Inicjatywa ta nie została jednak podjęta – powiedział nam Krzysztof Poznański.

Przywrócenia niedziel handlowych – jak pokazują sondaże – chce ponad połowa Polaków. Zachowania obecnych zasad chce zaś co trzeci konsument. Najbliższa niedziela handlowa przypadać będzie 29 sierpnia, czyli już za nieco ponad trzy tygodnie. Kolejne dwie nastąpią w dwie przedświąteczne niedziele – 12 i 19 grudnia.

Autor: Radosław Święcki

Exit mobile version