CH Focus inwestuje w fotowoltaikę

Materiały prasowe

Na dachu bydgoskiego centrum handlowego Focus pojawiła się instalacja fotowoltaiczna. Ma ona przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a także znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej, obniżając koszty funkcjonowania centrum handlowego.

Ze względu na pogłębiające się zjawisko wyczerpywania zasobów naturalnych, globalne ocieplenie klimatu i  narastające zanieczyszczenie środowiska, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne i doceniane. Powodem są także nieodwracalne zmiany klimatyczne, które sprawiają, że długotrwałe upały i związane z nimi przerwy w dostawie prądu są coraz bardziej powszechne. Odpowiedzią na te wyzwania jest fotowoltaika – system, który do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje energię słoneczną i pozwala na znaczne zminimalizowanie ryzyka wystąpienia deficytu mocy.

Panele zasilą wentylację, klimatyzację i oświetlenie

Przeczytaj także na Ekobiznes.pl: Fotowoltaika – jaka jest opłacalność inwestycji?

Na to rozwiązanie zdecydowało się także bydgoskie centrum handlowe Focus. W ostatnim czasie na dachu obiektu zainstalowano 147 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 50 kW. System zamontowano na konstrukcji wsporczej od strony ulicy Jagiellońskiej.

Instalacja ma za zadanie zasilenie systemów wentylacyjnych, oświetleniowych i klimatycznych w całym obiekcie handlowym. Według przeprowadzonych analiz instalacja znacznie zredukuje szkodliwą emisję dwutlenku węgla do atmosfery i wpłynie na zużycie energii elektrycznej w całym obiekcie.

Promowanie zasad zrównoważonego rozwoju, w tym propagowanie działań proekologicznych na stałe wpisało się w działalność Focusa. Nasz najnowszy projekt – instalacja paneli fotowoltaicznych – to jedna z wielu realizacji podjętych na rzecz ochrony środowiska oraz z myślą o mieszkańcach Bydgoszczy, aby mogli żyć w  czystym środowisku oraz w zgodzie z naturą – podkreśla cytowany w komunikacie Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.

Instalacja fotowoltaiczna to oszczędności

Przeczytaj także na Ekobiznes.pl: Fotowoltaika – koszt, co to jest i jak działa?

Zakładamy, że w perspektywie najbliższych lat system fotowoltaiczny wytworzy odpowiednio dużo energii, aby zaspokoić w znacznym stopniu zapotrzebowanie całego obiektu. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie wpłynie na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, ale także na redukcję śladu węglowego w naszej codziennej działalności. Jestem przekonany, że projekt przyniesie galerii wymierne korzyści w niedalekim czasie, dlatego w przyszłości planujemy rozbudowę instalacji – dodaje dyrektor centrum handlowego.

W komunikacie podkreślono również, że instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu Focusa, to jedno z wielu działań bydgoskiego centrum handlowego w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020-2025.

 

Exit mobile version