Joint venture Patron Capital i Trei Real Estate zainwestują 140 mln euro w budowę ok. 20 parków handlowych

Współpraca przebiegać będzie na mocy zawartej właśnie umowy joint venture i dotyczy obiektów marki Vendo Park

Vendo Park

Od 15 do 20 parków handlowych w Polsce. Tyle obiektów ma powstać na mocy współpracy Patron Capital oraz Trei Real Estate.

Patron Capital to paneuropejski inwestor instytucjonalny, skupiający się na inwestycjach zabezpieczonych nieruchomościami. Trei Real Estate to z kolei dobrze znany na polskim rynku retail międzynarodowy deweloper i właściciel nieruchomości mieszkaniowych oraz handlowych.

140 mln euro w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat

Partnerzy planują zainwestować we wspólne przedsięwzięcie około 140 mln euro w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Patron posiada 75 procent udziałów w spółce joint venture, a Trei 25 procent.
W przygotowaniu jest już pięć Vendo Parków. Pierwszy z nich powstaje w Chorzowie w województwie śląskim, a jego otwarcie planowane jest przed końcem IV kwartału 2021 r. Pozostałe cztery lokalizacje to: Otwock, Łapy, Skarżysko-Kamienna i Siedlce.
Od lewej: Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate oraz Wiktor Lesinski, Dyrektor w Patron Capital.

Ze względu na niezmiennie silne podstawy polskiego rynku oraz ewoluujące w kierunku wygodnych zakupów typu convenience, utworzona spółka joint venture stanowi atrakcyjną szansę dla naszej strategii. Wynika ona z wcześniejszych doświadczeń Patron w Polsce. Cieszymy się z możliwości współpracy z Trei i skorzystania z obecności dewelopera na rynku lokalnym. Ważne są również jego rozległe sieci kontaktów oraz doświadczenia w sektorze parków handlowych. Wszystkie te atuty będą niezwykle cenne w trakcie realizacji naszego planu dla nowo utworzonego joint venture w nadchodzących latach – mówi Wiktor Lesinski, Dyrektor w Patron Capital.

Wejście w spółkę joint venture z partnerem zewnętrznym, stanowi ważny krok strategiczny na ścieżce rozwoju Trei. Wkrótce osiągniemy cel pięćdziesięciu Vendo Parków w naszym międzynarodowym portfolio. Zlokalizowane są one w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wciąż widzimy potencjał do dalszego wzrostu na polskim rynku. Wspólne przedsięwzięcie z Patron Capital da nam możliwość zwiększenia tempa ekspansji i skalowania biznesu. W ciągu ostatnich lat zdaliśmy sobie również sprawę, że popyt na parki handlowe w mniejszych miastach w Polsce jest znacznie silniejszy niż początkowo zakładaliśmy – dodaje Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate.

Przeczytaj także: Nowa sieć parków handlowych w Małopolsce od Trei.

Dynamiczny rozwój Vendo Parków

Od 2013 r. firma Trei Real Estate oddała do użytku 27 Vendo Parki zlokalizowane w Polsce. Plany dewelopera na 2021 r. obejmują budowę i otwarcie kolejnych ośmiu parków handlowych.

W ciągu ostatnich kilku lat regularnie zwiększaliśmy wolumen Vendo Parków oddawanych do użytku w Polsce. Od 2018 r. do dziś, niemal potroiliśmy liczbę nowo otwieranych projektów w skali roku. Do grudnia 2021 r., oprócz już dostarczonych obiektów w Zielonce, Myśliborzu, Koszalinie, Piekarach Śląskich, Oświęcimiu i Inowrocławiu, uruchomimy także Vendo Parki w Radzyminie i Chorzowie. Ten ostatni realizowany jest już w ramach joint venture z firmą Patron, a jego otwarcie planujemy jeszcze w tym miesiącu – komentuje Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland.

Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzajacy Trei Real Estate Poland.

Środki na sfinansowanie akwizycji pochodzą z niedawno zamkniętego przez Patron Capital Funduszu VI. Firma Avison Young Poland doradzała Patron Capital i Trei przy tej transakcji. Patron posiada doświadczenie w ramach kilku cykli gospodarczych i różnych klas aktywów w Polsce. Lokuje w nich kapitał od ponad 17 lat. W 2005 r. inwestor zwiększył swoją ekspozycję na tutejszym rynku nieruchomości. Stał się wówczas większościowym udziałowcem w Capital Park SA (obecnie w pełni wycofany z inwestycji). Ostatnio Patron nabył hotel Sheraton Grand Warsaw. W 2020 r. rozszerzył swoją działalność na sektor logistyczny poprzez joint venture z wiodącym deweloperem 7R.
Przeczytaj także: Trei Real Estate Poland wybuduje nowe parki handlowe
Exit mobile version