ZPPHiU: „Katastrofalna odwiedzalność centrów handlowych”

Jak podaje organizacja, początek handlowego roku 2022 dla przedsiębiorców w centrach handlowych jest bardzo trudny. Odmienne zdanie na ten temat ma Polska Rada Centrów Handlowych

Centra handlowe

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług w komunikacie prasowym wysłanym do mediów, informuje o: „bardzo niskiej odwidzalności centrów handlowych”. Według organizacji odwiedzalność oraz obroty sklepów zlokalizowanych w galeriach nie były tak niskie od czasu kwietniowego lockdownu. Ponadto ZPPHiU podkreśla, że to wszystko: „przy drastycznym wzroście kosztów funkcjonowania”. Zupełnie inne zdanie na temat odwiedzalności ma z kolei Polska Rada Centrów Handlowych, która podaje informacje o znacznych wzrostach ich poziomu.

Skąd pochodzą dane ZPPHiU?

ZPPHiU monitoruje odwiedzalność w centrach handlowych na terenie całego kraju, korzystając z raportów Proxi.cloud i danych pozyskanych od członków.

Wyniki stycznia są depresyjne. To był bardzo słaby miesiąc dla znaczącej większości firm zrzeszonych w ZPPHiU. Odnosząc się do stycznia 2020 średni spadek liczby wizytw galeriach w całej Polsce wyniósł -54%, a spadek liczby indywidualnych klientów to -52%. Oczywistą konsekwencją jest spadek obrotów i rentowności utrzymywania placówek w centrach handlowych. Przy dynamicznym wzroście kosztów prowadzenia biznesu i wywindowanych kosztach stałych, którymi obarczani jesteśmy ciągle przez udostępniających przestrzeń handlową, wiele lokalizacji traci sens biznesowy – alarmuje Zarząd ZPPHiU.

Pandemia wpłynęła na zmianę zachowań konsumentów

Jak twierdzi ZPPHiU szczyt piątej fali koronawirusa powoduje utrwalenie zmian w obszarze zwyczajów konsumenckich. Klienci centrów handlowych wracają do nich prawie wyłącznie po konkretne celowane zakupy. Ograniczają tym samym czas spędzany w przestrzeniach handlowych do minimum. Jak podkreśla organizacja często jest to: „wizyta wyłącznie w celu odebrania przesyłki zamówionej online”. ZPPHiU wskazuje, że jest to: „wynik bezpośrednich działań firm handlowych”.

Przeczytaj także: „Zaskakująca jest ograniczona reakcja wynajmujących na spadki odwiedzalności” – mówi Zofia Morbiato, ZPPHiU


O ZPPHiU

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 150 firm. Zatrudnienie w nich znajduje ponad 200 tysięcy pracowników. 

Exit mobile version