Jak wygląda e-commerce u naszych sąsiadów?

Wiemy, co najchętniej kupują w sieci Niemcy i Czesi

Aż 85 proc. konsumentów w Niemczech preferuje zakupy online – informuje platforma e-commerce Packeta. Najchętniej kupowaną kategorią produktów jest – podobnie jak w Czechach – moda.

O tym, że rynek e-commerce w Polsce rośnie, wiadomo nie od dziś. Z szacunków PwC wynika, że zwiększył się o 35 proc. i osiągnął tym samym w 2020 roku aż 14 proc. udziału w wartości sprzedaży detalicznej. Polacy najczęściej korzystają z oferty e-sklepów dwa lub trzy razy w miesiącu (36 proc.), niezależnie od miejsca zamieszkania.

Tymczasem cyfrowa platforma e-commerce Packeta sprawdziła, jak rynek ten prezentuje się u naszych sąsiadów.

Nie zaskakuje fakt, że największą gospodarką zarówno offline, jak i online mogą poszczycić się w Europie Niemcy. Najpopularniejszą kategorią produktów jest moda, a następnie elektronika użytkowa i komputery oraz media (książki, muzyka, filmy, gry wideo).

Z przywołanego badania RetailX wynika, że niemieccy konsumenci zdecydowanie preferują zakupy online. W zeszłym roku robiło je w ten sposób aż 85 proc. obywateli. Okazuje się jednak, że u naszych zachodnich sąsiadów występuje wysoki procent zwrotów – ok. 50 proc. wszystkich zamówień.

Rynek e-commerce ma się dobrze również w Czechach, trzecim największym pod względem ekonomicznym państwie Europy Wschodniej.

Co kupują Czesi?

Podobnie jak w Niemczech, największym zainteresowaniem w gronie osób kupujących w sieci u naszych południowych sąsiadów, cieszą się produkty z kategorii moda (29 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się elektronika użytkowa i media (28 proc.), zabawki, hobby i majsterkowanie (23 proc.), meble i urządzenia (12 proc.) oraz żywność i higiena osobista (8 proc.).

Z przytoczonych danych Statista wynika, że czeska branża e-commerce już w 2019 roku warta była ok. 2,5 mld euro.

Prym w Europie pod względem e-commerce wiodą Niemcy, wyprzedzając Wielką Brytanię i Francję.

Poszczególne rynki, mimo podobnych preferencji zakupowych konsumentów, różnią się pod względem logistycznym i sposobów dotarcia do samego klienta. Dlatego Packeta oferuje z jednej strony dostarczanie przesyłek zagranicznych w niskiej cenie, ale również wsparcie i doradztwo w działaniach e-sklepu na rynku zagranicznym – komentuje Dawid Bednarek, dyrektor ds. sprzedaży w Packeta Polska.

Przedstawiciel firmy radzi, aby przed decyzją o kierunku zagranicznej ekspansji, dokładnie sprawdzić nie tylko preferencje zakupowe konsumentów za naszymi granicami, ale także możliwości dostawy. Bednarek rekomenduje również inwestycje w reklamę e-sklep, także w mediach społecznościowych.

Zobacz też: Postpandemiczna rzeczywistość branży retail. Co z tym e-commerce?

Exit mobile version