„Chcemy budować osiem parków handlowych rocznie” – mówi Jacek Wesołowski, Trei Real Estate Poland

Trei Real Estate i Patron Capital planują zainwestować we wspólne przedsięwzięcie ok. 140 mln euro w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat

Fot. materiały prasowe

Rynek parków handlowych wciąż dynamicznie się rozwija i stwarza ogromne możliwości dla deweloperów. Trei Real Estate Poland, we współpracy z Patron Capital, zamierza wybudować od 15 do 20 nowych obiektów. W powstałych już Vendo Parkach nie ma już ani jednego wolnego lokalu. „Początkowo wyobrażaliśmy sobie, że 40 parków handlowych w Polsce to dużo. Dziś spokojnie możemy mówić, że 60 Vendo Parków jest wielce prawdopodobne” – mówi Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland. 

Blanka Dżugaj: Współpraca z Patron Capital jest bardzo ważnym krokiem w budowaniu pozycji Trei Real Estate w Polsce. Ile trwały negocjacje w tej sprawie i która strona była inicjatorem tego przedsięwzięcia?

Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland: Spółka joint venture, którą stworzyliśmy wspólnie z Patron Capital to realizacja kolejnego kroku w długoterminowej strategii rozwoju Trei w Polsce. Analizy rynkowe jasno pokazują, że sektor parków handlowych jest nadal w fazie dynamicznego wzrostu, czego doskonałym przykładem są nasze Vendo Parki. Początkowo wyobrażaliśmy sobie, że 40 parków handlowych w Polsce to dużo. Dziś, kiedy jesteśmy coraz bliżej tej liczby, spokojnie możemy mówić, że 60 Vendo Parków jest wielce prawdopodobne, a może i więcej. Ponadprzeciętna możliwość ekspansji w zakresie mniejszych formatów handlowych skłoniła nas do zmapowania potencjalnych lokalizacji pod przyszłe projekty i poszukiwań dodatkowego kapitału na zewnątrz. Rozmowy z Patron Capital rozpoczęliśmy w lutym br., a w październiku podpisaliśmy umowę, która zapewnia nam finansowanie i możliwość budowy kolejnych 15-20 parków handlowych.

Małe miasta szczególnie atrakcyjne

W informacji prasowej stwierdzają Państwo, że popyt na parki handlowe w małych miejscowościach jest większy niż Państwo początkowo zakładali. Czy to właśnie na małych miejscowościach będą się Państwo skupiali w tym projekcie? Czy wiadomo już, które to będą lokalizacje?

Pierwszym z puli wspólnych projektów jest Vendo Park w Chorzowie, a pozostałe cztery lokalizacje to Otwock, Łapy, Skarżysko-Kamienna i Siedlce. Mniejsze miejscowości, które wykazują rosnący potencjał nabywczy i wciąż niską podaż nowoczesnych powierzchni handlowych, są naszym głównym kierunkiem inwestycyjnym. Ale nie jedynym. Poszukujemy terenów pod budowę parków handlowych również w aglomeracjach, czego przykładem są planowane inwestycje w Szczecinie i Wrocławiu. W dużych ośrodkach wybieramy odległe od centrum dzielnice, zwane czasem „sypialniami”, gdzie nie musimy konkurować bezpośrednio z dużymi galeriami handlowymi. Niezależnie od wielkości potencjalnej lokalizacji, szukamy najlepszych możliwości biznesowych i aktualnie więcej atrakcyjnych propozycji uzyskujemy od małych miast.

Podali Państwo informację, że wspólnie wybudujecie od 15 do 20 obiektów. Od czego zależy ostateczna liczba?

Kapitał 140 mln euro, który pozyskaliśmy od Patron Capital pozwoli nam zrealizować określone wydatki, a nie dokładną liczbę Vendo Parków. Ta z kolei zależy m.in. od wielkości pozyskanych pod budowę gruntów, a co za tym idzie – samego obiektu. Jeśli będziemy mieli możliwość budowy dużych parków handlowych, jak ten w Szczecinie o powierzchni najmu 10 600 mkw., to wówczas zrealizujemy ok. 15 takich inwestycji. Jeśli będą to mniejsze obiekty pokroju Vendo Parku w Łapach, o metrażu 6 100 mkw., to możemy mówić o 20 lokalizacjach.

Przeczytaj także: Trei Real Estate buduje nowe parki handlowe

Osiem obiektów rocznie

Na mocy współpracy z Patron Capital w przygotowaniu jest już pięć Vendo Parków. W jakim tempie będą powstawały kolejne?

Pierwszy z planowanych wspólnie parków handlowych otworzyliśmy właśnie w Chorzowie. Kolejne dwa projekty – w Otwocku oraz Skarżysku-Kamiennej są w trakcie budowy. Pozostałe obiekty, które zbudujemy razem, są w przygotowaniu projektowym, a niektóre z nich przechodzą procedury pozwolenia na budowę. Jeśli chodzi o tempo rozwoju sieci Vendo Parków chcemy utrzymać cykl ośmiu obiektów rocznie. Czyli dokładnie taką liczbę, jaką dostarczymy z końcem grudnia 2021.

Czy po ogłoszeniu tej informacji zaczęli się do Państwa zgłaszać najemcy zainteresowani tą inwestycją. Czy tenant mix jest już w większości ustalony?

Zaawansowane negocjacje z najemcami prowadzimy właściwie przez cały rok. Duże zainteresowanie naszymi parkami najlepiej obrazuje fakt, że w naszych 28 otwartych dotąd obiektach w Polsce, nie mamy ani jednego wolnego lokalu. Stabilne relacje z naszymi wieloletnimi najemcami i dobra współpraca powodują, że często rozwijają swoje sieci w kolejnych Vendo Parkach, czego przykładem są sklepy KiK, TEDi, Martes Sport czy Media Expert. Jednocześnie jesteśmy otwarci na nowe marki, które wcześniej nie brały pod uwagę tego typu obiektów handlowych. Do parków wchodzi na przykład mały format sklepów DIY, m.in. Castorama i Jula. W jednym z łódzkich Vendo Parków otworzyła się niedawno przychodnia zdrowia. W naszych obiektach pojawiły się także sklepy kojarzone dotąd z dużymi galeriami, takie jak Empik, Sinsay czy Reserved.

Rozmawiała Blanka Dżugaj

Exit mobile version