„Nadszedł czas na skupienie się na reorganizacji systemu zależności między udostępniającymi i korzystającymi z przestrzeni w centrach handlowych” – postuluje ZPPHiU

Jak wygląda logo ZPPHiU

ZPPHiU wystosowało apel do PRCH

Łączna liczba dni zamknięcia sklepów w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych przekroczyła po weekendzie majowym 145 – czyli 40% wszystkich dni roku. Przedstawiciele branży retail odetchnęli z ulgą mając nadzieję, że czas lockdownów definitywnie się skończył. Jak postuluje ZPPHiU w komentarzu wysłanym do Retail Journal: „Nadszedł czas na skupienie się na reorganizacji systemu zależności między udostępniającymi i korzystającymi z przestrzeni w centrach handlowych”. Poniżej treść komentarza.

Handlowcy wyrażają zadowolenie z ponownego otwarcia ich placówek w galeriach handlowych Są pewni, że otwarcie jest bezpiecznie i korzystne dla branży handlowej oraz dla całej gospodarki, które zachwiane zostały poprzez minione lockdowny.

Przedstawiciele handlu mają nadzieję, że nie powróci lęk powstrzymujący klientów przed wychodzeniem po zakupy po uchyleniu pierwszego lockdownu. Klienci są już spragnieni powrotu do dawnej swobody dokonywania zakupów pomimo respektowanego powszechnie reżimu sanitarnego i zasad DDM. Dopuszczenie do działania w dalszej perspektywie kawiarni i foodcourtów prawdopodobnie pozwoli na jeszcze pełniejsze ożywienie dużych centrów śródmiejskich.   

Cieszymy się, że możemy wreszcie prowadzić działalność w sklepach zlokalizowanych w centrach handlowych i widzieć w nich naszych klientów. Przed branżą handlową czas odrabiania strat, ale też praca nad regulacją stosunków pomiędzy udostępniającymi i korzystającymi z lokali w centrach handlowych. Krajobraz po pandemii w niczym nie przypomina tego z lat minionych, dlatego należy  dostosować do nowych okoliczności regulacje pomiędzy stronami.  Przedpandemiczne  umowy i warunki biznesowe uzgodnione pomiędzy stronami nie są adekwatne do nowych okoliczności ” – podsumowuje Zofia Morbiato, Dyrektor Generalna ZPPHiU.

Wciąż powodem sporów interpretacyjnych pozostaje nieprecyzyjny artykuł 15ze. To przepis, który sprawdził się po pierwszym lockdownie, gdy opłaty za czas zamknięcia sklepów w centrach handlowych zostały zniesione,  a umowy z udostepniającymi powierzchnię handlową przedłużono o 6 miesięcy oraz ilość dni zamrożenia. Zastosowanie tego przepisu podczas każdego kolejnego lockdownu powodowało jednak żądanie przedłużania umów o dodatkowe 6 miesięcy na warunkach sprzed pandemii. Dziś wymaga to uporządkowania i logicznego domknięcia.


O Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 150 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 205 tysięcy pracowników. Listę firm członkowskich, postulaty, aktualne informacje o działaniach podejmowanych przez ZPPHiU i wszelkich aktywnościach, także medialnych, jego przedstawicieli można znaleźć na stronie: https://zpphiu.pl/.  

Exit mobile version