Sklepy niezależne dobrze sobie radzą mimo epidemii

Większość przetrwała 2020 rok bez strat, a nawet rozwinęła działalność

Fot. materiały prasowe

Sklepy niezależne mimo pandemii rozwijają działalność i wprowadzają w życie innowacje. Właściciele zdecydowali się m.in. na nowe formy płatności i dostaw towarów i zmianę aranżacji wnętrza. Aż 19 proc. przedsiębiorców otworzyło w tym okresie nowy lokal. 

Sklepy niezależne przetrwały rok 2020 z relatywnie niskimi stratami. Co więcej, jak pokazuje raport Grupy Eurocash, aż 70 proc. z nich zdołało rozwinąć działalność i wprowadzić w życie nowe pomysły biznesowe.

Rozwój mimo kryzysu

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na małych i średnich firmach. Aż 72 proc. z nich doświadczyło albo spadku przychodów przy wyższych lub niezmienionych kosztach, albo niezmienionych przychodów przy wyższych kosztach. Na tym tle stosunkowo dobrze wypadają właściciele niezależnych sklepów. Najnowszy raport Grupy Eurocash pokazuje, że spadek przychodów w 2020 roku dotknął ok. połowy przedsiębiorców w tej branży. Co istotne, znacznie mniej odczuli go ci zrzeszeni we franczyzach (41 proc. w stosunku do 51 proc. niezrzeszonych).

Więcej: Grupa Eurocash publikuje raport wpływu na innowacyjność swoich klientów

Aż 3/4 przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Eurocash, w czasie epidemii zdołało unowocześnić swój sklep lub wdrożyć w nim nowe pomysły biznesowe. 65 proc. respondentów zdecydowało się uruchomić nowe formy dostawy – zakupy z odbiorem w sklepie, dowozem pod drzwi lub towary sprowadzane na życzenie. Inne zmiany dotyczyły nowych kategorii produktów w asortymencie (wprowadziło je aż 50 proc. przedsiębiorców), komunikacji z klientem, działań reklamowych i aranżacji przestrzeni. W blisko co 5. sklepie pojawiły się też nowe formy płatności. Aż 19 proc. przedsiębiorców otworzyło w tym okresie nowy lokal, nawiązało współpracę z siecią franczyzową albo zrealizowało znaczącą inwestycję w celu zwiększenia konkurencyjności.

Z partnerem łatwiej

Z raportu Eurocash wynika, że w 2020 roku odwagą dwukrotnie częściej wykazywali się właściciele sklepów franczyzowych. To oni chętniej sięgali po innowacje i podejmowali śmiałe decyzje biznesowe.

Procentowy udział Grupy Eurocash we wpływie na rozwój przedsiębiorczości jej klientów wynosi aż 41 proc. Największy wpływ, bo aż na poziomie 66 proc., mamy na innowacyjność przedsiębiorców, z którymi współpracujemy. Przyczyniają się do tego przede wszystkim oferta edukacyjna, którą realizujemy poprzez Akademię Umiejętności Eurocash, a także wsparcie marketingowe i inspiracje w zakresie nowych technologii, jakie dajemy naszym klientom na co dzień. Projektem, który istotnie zachęca przedsiębiorców do wdrażania nowatorskich rozwiązań i który realizujemy cyklicznie już od kilku lat, jest też konkurs Herosi Polskiej Przedsiębiorczości. W ramach niego nagradzamy tych, którzy najwięcej robią dla swoich biznesów i lokalnych społeczności – mówi Pedro Martinho, Członek Zarządu Grupy Eurocash.

Raport wpływu Grupy Eurocash na rozwój przedsiębiorczości jej klientów za 2020 rok to pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku. Sporządzono go w oparciu o badanie przedsiębiorców współpracujących z Grupą w 2020 roku. Większość respondentów (89 proc.) prowadzi 1 sklep, najczęściej w Polsce centralnej i południowo-zachodniej, na wsi lub mieście do 20 tys. mieszkańców. Z Eurocash są związani najczęściej od 5 do 10 lat.

Exit mobile version