„Planów na ten rok mamy bardzo dużo i dotyczą one wielu płaszczyzn. W pierwszej kolejności plan, który zamierzamy zrealizować to wejście na głównym parkiet Giełdy Papierów Wartościowych. (…) Będziemy także tworzyć spółki, które będą specjalizować się w usługach finansowych oraz sprzedażowych i które to spółki będą świadczyć usługi na rzecz arena.pl. Zamierzamy też w tym roku, jeżeli znajdziemy interesujące propozycje, dokonać kilku akwizycji podmiotów, które działają na rynku e-commerce lub nowych technologii” – mówi w wywiadzie dla RETAIL JOURNAL o planach rozwoju platformy arena.pl Maria Bogajewska, Prezes Zarządu.
Urszula Szewczyk: Miniony rok okazał się bardzo dobry dla e-commerce. Jaki był dla arena.pl?
Maria Bogajewska, Prezes Zarządu arena.pl: Dla arena.pl miniony rok był wyjątkowo dobry ze względu na dwie kwestie: pierwsza to kwestia sprzedażowa – w tym obszarze osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki. Taki pozytywny trend dotyczył całego rynku e-commerce, co pokazują liczne badania i rozmowy z innymi prezesami spółek, które działają w branży e-commerce. W związku z zamknięciem galerii handlowych i obawą przed koronawirusem, konsumenci zaczęli jeszcze chętniej kupować w internecie i to było widoczne już od marca, kiedy ogłoszono pierwszy lockdown. Bez szczególnego wysiłku po stronie działu marketingu na początku zeszłego roku, odnotowaliśmy znaczną poprawę wyników, zarówno pod kątem samej sprzedaży, jak również liczby sklepów, które zaczęły działać na naszej platformie. Duża liczba sklepów, które dotychczas były sklepami stacjonarnymi i nie sprzedawały online, zostały zmuszone do rozpoczęcia sprzedaży internetowej. Podsumowując rok 2020 – jesteśmy niezwykle zadowoleni z wyników, które osiągnęliśmy.
Druga kwestia dotyczy tego, co się działo wokół arena.pl. W zeszłym roku pozyskaliśmy nowych akcjonariuszy do spółki, w tym pana Januarego Ciszewskiego. Pozyskaliśmy również innych inwestorów, w związku z czym arena.pl została znacząco dofinansowana.
Zmieniliśmy również zarząd. Zostałam powołana na stanowisko prezesa w lutym zeszłego roku, a niedawno dołączyły do mnie dwie osoby – jedna na stanowisku wiceprezesa ds. IT, druga na stanowisku wiceprezesa ds. marketingu. Bardzo wzmocniliśmy zespół.
W zeszłym roku przeprowadziliśmy także kilka akcji, mających na celu pomoc przedsiębiorcom, jak np. „Arena.pl na dobry początek”. Zrezygnowaliśmy z prowizji od nowych sprzedawców. Ponadto w momencie, w którym musieliśmy przejść na pracę zdalną, we wrześniu podpisaliśmy umowę o współpracy i kampanii marketingowej z bankiem PKO BP, który jest największym bankiem w Polsce. Traktuję to jako po pierwsze duże wyróżnienie, a po drugie, mając na uwadze projekty, które wspólnie planujemy wdrożyć, to uważam, że to przełoży się na nasze wyniki finansowe w roku 2021 i na pewno o arena.pl będzie głośno.
Wspomniała Pani o markach, które dołączyły do arena.pl, a które wcześniej działały głównie w lokalizacjach stacjonarnych. Jakich branż dotyczyła ta sytuacja?
Arena.pl jest typowym marketplacem, który oferuje produkty w ośmiu kategoriach. W marcu powstało bardzo dużo sklepów z branży ‘higiena i bezpieczeństwo’, ponieważ wówczas towarem luksusowym i poszukiwanym przez większość społeczeństwa były maseczki i płyny do dezynfekcji. W marcu nawet podmioty, które wcześniej nie handlowały tym towarem, zaczęły sprowadzać tego typu produkty. Jeśli chodzi o same kategorie to w każdej z nich odnotowaliśmy przyrost.
Czy zauważyli Państwo większy ruch na stronie w okresie zamknięcia galerii handlowych? Czy była tu widoczna korelacja?
Pierwszy wzrost zauważyliśmy w marcu, kiedy był pierwszy lockdown, a klienci byli bardzo wystraszeni nową rzeczywistością, co przełożyło się na wzrost sprzedaży. Co ważne – później nie odnotowaliśmy spadków. Kiedy w marcu pojawił się trend wzrostowy, to z miesiąca na miesiąc ta tendencja się utrzymywała. Oczywiście w okresie świątecznym ten wzrost sprzedaży był jeszcze większy, ale to było związane z kampaniami świątecznymi i z charakterystyką tego okresu. Nie zauważyliśmy spadków sprzedaży w trakcie ponownych otwarć galerii handlowych. Nie było takiej tendencji, że w momencie, kiedy odmraża się gospodarka, to u nas jest mniejszy ruch na stronie i mniejsza liczba zamówień.
Z jakim wynikiem, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych na arena.pl sklepów, zakończyli Państwo ubiegły rok?
Ponad siedem tysięcy sklepów jest aktualnie zarejestrowanych na platformie arena.pl.
Jaki był to wzrost w porównaniu do poprzedniego roku?
Rok do roku (styczeń 2020 do stycznia 2021) udało nam się zwiększyć GMV ponad dwukrotnie, a wzrost ilości transakcji wyniósł 35%.
Co sprzedaje się dzisiaj najlepiej?
Odpowiadając konkretnie – ostatnio bardzo dobrze sprzedawały się sanki. Mieliśmy również weekend, kiedy niesamowicie sprzedawały się pulsoksymetry, co było związane z tym, że Minister Zdrowia powiedział, że warto mieć takie urządzenie w domu.
Mówiąc jednak ogólnie o strukturze sprzedaży na arena.pl, to staramy się być dobrze zatowarowani w każdej kategorii. Jeśli miałabym powiedzieć, w której na dzień dzisiejszy mamy najlepszą sprzedaż, to w kategorii meble. Dążymy jednak do tego, żeby wszystkie kategorie były sobie równe, i aby na arena.pl móc kupić – tak jak u naszej największej konkurencji – każdy towar.
Jakie mają Państwo plany rozwoju na ten rok?
Planów mamy bardzo dużo i dotyczą one wielu płaszczyzn. W pierwszej kolejności plan, który zamierzamy zrealizować i o którym wspominałam, to wejście na głównym parkiet Giełdy Papierów Wartościowych. W tej chwili arena.pl notowana jest na rynku NewConnect. Przez to, że jesteśmy mniejszą platformą niż Allegro, to jesteśmy też bardziej elastyczni i możemy szybciej działać. Jesteśmy przy tym, w mojej ocenie, jeszcze zbyt nisko wyceniani.
W związku z tym, że jesteśmy spółką akcyjną, zamierzamy rozszerzyć przedmiot naszej działalności poprzez inwestowanie w nowe projekty, szukając synergii między arena.pl, która jest platformą handlową, a innymi spółkami. Będziemy także tworzyć spółki, które będą specjalizować się w usługach finansowych oraz sprzedażowych i które to spółki będą świadczyć usługi na rzecz arena.pl. Zamierzamy też w tym roku, jeżeli znajdziemy interesujące propozycje, dokonać kilku akwizycji podmiotów, które działają na rynku e-commerce lub nowych technologii. Chcemy budować grupę kapitałową, w skład której będą wchodzić spółki z branży e-commerce, nowych technologii i pokrewnych.
Co do działalności operacyjnej, to w tym roku mam nadzieję, że wystartujemy z nową kampanią, wspólnie z bankiem PKO BP, która będzie skierowana do klienta indywidualnego banku.
Przyjęliśmy również nowy plan marketingowy na ten rok, zakładający wzrost wszystkich wyników, w tym wzrost użytkowników (kupujących), jak również sklepów.
Zamierzamy też ulepszyć naszą technologię poprzez dodanie nowych funkcjonalności i usług. Mam nadzieję, że dzięki temu arena.pl będzie jeszcze bardziej przyjazna, zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. W związku z tym z początkiem roku powiększyliśmy o 100% nasz dział programistów. Staramy się też cały czas pracować nad tym, żeby arena.pl była coraz bardziej konkurencyjna. Śledzimy konkurencję, śledzimy wszystkie nowości i staramy się coraz szybciej wprowadzać rozwiązania, które są poszukiwane wśród kupujących, np. w kwestii dostaw i współpracy z firmami kurierskimi.
Cały czas będziemy starali się być wierni naszym pierwotnym założeniom, że arena.pl ma być platformą handlową, która wszystkim będzie się kojarzyć z tym, że można na niej znaleźć towar w niskiej cenie, taniej niż na konkurencyjnych platformach. Bardzo staramy się utrzymywać prowizję od sprzedaży na niskim poziomie. Arena.pl, np. w stosunku do Allegro, ma prowizje często dwukrotnie lub trzykrotnie niższe, co ma zachęcać sprzedawców do tego, żeby wystawiali swoje produkty w niższej cenie. Idea platformy z towarami w konkurencyjnych cenach, to jest coś, czego będziemy się trzymać i tego nie zamierzamy zmieniać.