Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
REKLAMA
NoVa_Park_retail_journal

NoVa Park po raz 8. otrzymuje certyfikat ekologiczny Breeam In-Use

Nieprzerwanie od 2014 roku NoVa Park poddaje się procesowi certyfikacji Breeam In-Use, który jest jednym z najważniejszych w Europie systemów oceny budynków pod względem ekologicznym. W tym roku gorzowskie centrum uzyskało wynik „excellent” („doskonały”) w kategorii „Asset Performance” oraz „very good” („bardzo dobry”) w kategorii „Building Management”.

Centrum NoVa Park jest wyposażone w urządzenia służące ochronie środowiska i automatyczne systemy odczytów wskazań liczników oraz sterowania urządzeniami, które dają możliwość optymalizowania ich pracy pod kątem energooszczędności. Zastosowane rozwiązania technologiczne przyczyniają się do mniejszego zużycia energii oraz wyższej ochrony przed emisją zanieczyszczeń, co przekłada się na jeszcze większy komfort wszystkich osób przebywających na terenie NoVa Park.

Działania proekologiczne NoVa Park mają także na celu ochronę bioróżnorodności. Centrum nie zapomina o terenach zielonych, które odgrywają znaczącą rolę w miejskim ekosystemie. Powierzchnia terenów zagospodarowanych zielenią wynosi około 7200 m2, co stanowi 17% całej powierzchni centrum. Teren wokół obiektu otaczają krzewy i drzewa stanowiące miejsce rozrodu ptaków, podobnie jak bluszcz pospolity, który pokrywa północną ścianę budynku NoVa Park. Pozytywnie na bioróżnorodność wpływa również obecność oczka wodnego zlokalizowanego w północno-wschodniej części NoVa Park.

Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się uzyskać certyfikat Breeam In-Use, tym razem nawet z lepszym procentowo wynikiem niż ostatnio, pomimo zaostrzonych kryteriów certyfikacji związanych m.in. z odpowiednim zarządzaniem i recyclingiem odpadów, efektywnością energetyczną, optymalizacją zużycia wody czy zdrowiem i samopoczuciem użytkowników obiektu oraz zagospodarowaniem terenów zielonych. NoVa Park nadal pozostaje jedynym centrum handlowym w województwie lubuskim, które może pochwalić się tym zielonym certyfikatem mówi Katarzyna Jaster, zastępca Dyrektora NoVa Park.

Breeam (BRE Environmental Assessment Metod) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Certyfikacja została stworzona w 1990 roku w Londynie przez niezależną organizację BRE (Building Research Establishment) i jest obecnie prowadzona w 89 krajach świata. Międzynarodowy certyfikat zrównoważonego budownictwa Breeam In-Use przyznawany jest obiektom spełniającym najwyższe standardy ekologiczne. Każda inwestycja ubiegająca się o ten certyfikat oceniana jest w 10 kategoriach: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacje.


O NoVa Park

NoVa Park zlokalizowane jest w centrum Gorzowa Wielkopolskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie kulturalnych i rozrywkowych symboli miasta, bulwaru nadwarciańskiego oraz głównych szlaków komunikacyjnych. Na terenie obiektu funkcjonują: supermarket SPAR oraz liczne sklepy i punkty usługowe, w tym unikalne na rynku lokalnym marki takie jak: Stradivarius, Bershka, Pull&Bear, Cropp, House, Reserved Kids, C&A, Medicine, Home&You, Duka, Homla, Super-Pharm, Sephora, Smyk, Intersport, 4F, Adidas, Reebok, New Balance, Puma, Sizeer, 50 Style, W.KRUK, SunLoox czy North Fish. Do dyspozycji Klientów jest również klub fitness Fabryka Formy.