Galeria Katowicka stawia na przyjazne środowisku rozwiązania. Przedstawiciele obiektu podkreślają, że strategia ta sprawdza się, co potwierdza rosnąca odwiedzalność galerii i obroty.
Jak wynika z komunikatu, w czerwcu Katowicka, jako pierwsze centrum handlowe w regionie, sięgnęła po rozwiązania dalece wykraczające poza standardy. Najbardziej newralgiczne powierzchnie obiektu – ponad 800 hot spotów, stref najczęściej dotykanych – zostały pokryte nowoczesną, antywirusową folią HEXIS PUREZONE® Antimicrobial. Wygląda ona jak zwykła przezroczysta folia winylowa – to, czego nie widać, to specjalne, oparte na nanotechnologii powłoki, wykorzystujące połączenie sprawdzonej formuły chemicznej z technologią przeciwbakteryjną i antywirusową. Właśnie dzięki niej folia w 99,9 proc. redukuje ilość osiadających na powierzchni mikrobów i uniemożliwia ich dalsze namnażanie się. Zgodnie z informacją producenta, to obecnie jedyna obecnie na świecie folia z udokumentowanym działaniem przeciwko koronawirusom, posiadająca badanie wg ISO 21702.
Przedstawiciele obiektu podkreślają również, że w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Śląska i rosnącą świadomość ekologiczną, w galerii są organizowane inicjatywy o wymiarze prośrodowiskowym. Dotyczy to zarówno zmian w samym obiekcie, związanych z minimalizowaniem śladu węglowego, jak i zaproponowania klientom udziału w ekoakcjach.
Galeria wykorzystuje ciepło opadowe
I tak w galerii sukcesywnie zmniejsza się ilość zużywanej energii poprzez zastosowanie systemów do analizy i jej monitorowania. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie ciepła odpadowego (nadwyżki ciepła w układzie pompy ciepła) do ogrzewania bezpośredniego świeżego powietrza w centralach wentylacyjnych przez cały sezon zimowy, zyskując około 30 proc. oszczędności.
W komunikacie czytamy również o innych przedsięwzięciach o ekologicznym charakterze. To choćby akcja „Ubrania Pełne Mocy”, w ramach której mieszkańcy regionu zachęcani byli do pozbycia się zalegającej w szafach odzieży i nadania jej drugiego życia. Inicjatywa odniosła spektakularny sukces, gdyż łącznie udało się zebrać 9 ton ubrań. Akcja wsparła inicjatywę stworzenia w 2022 roku ekomuralu zlokalizowanego nieopodal Galerii Katowickiej, oczyszczającego powietrze w mieście.
Wyhodowane plony trafią do mieszkańców
Z kolei w czerwcu przed obiektem uruchomiono Miejską Farmę w Katowickiej – społeczny ogród urozmaicający miejski krajobraz, wpływający korzystnie na jakość powietrza, gdzie można wybrać się na weekendowy spacer. Do stworzenia przestrzeni wykorzystano 30 ton ziemi oraz 63 drewniane skrzynie. Aktualnie posadzono tam 2300 sadzonek warzyw i roślin.
W wybrane weekendy na farmie organizowane są bezpłatne warsztaty poświęcone tematyce ekologii oraz zero waste. Z kolei w ostatni weekend sierpnia odbędzie się Plonobranie – do mieszkańców Katowic trafią wszystkie wyhodowane na farmie warzywa i owoce.
Dzięki trafnym decyzjom, elastycznemu dopasowaniu do zmieniającej się sytuacji oraz skutecznym działaniom, wzmacniamy swoją pozycję na lokalnym rynku, a klienci bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych aktywnościach marketingowych. Odnotowujemy regularne wzrosty odwiedzalności i obrotów, co pokazuje, że nasza strategia działania jest skuteczna – podkreśla cytowana w komunikacie Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej, należącej do Employees Provident Fund of Malaysia reprezentowanego przez Savills Investment Management i zarządzanej przez APSYS Polska.
O Galerii Katowice
Galeria Katowicka mieści się w ścisłym centrum Katowic i jest unikalnym kompleksem komunikacyjno-komercyjnym. Powierzchnia najmu wynosi 47,609 mkw. i obejmuje ponad 200 lokali, restauracji i punktów handlowych, m.in. Peek & Cloppenburg, TK Maxx, Multikino, Zara, Pull & Bear, Bershka, C&A, Reserved, Euro RTV AGD, Douglas czy Flying Tiger Copenhagen. Posiada także 10-salowe Multikino z salą Xtreme – najnowocześniejszą w Polsce, wyposażoną w system dźwiękowy Dolby Atmos oraz projektor laserowy 4K. Centrum handlowe połączone jest bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej. Galeria Katowicka działa od 2013 r.
Właścicielem Galerii Katowickiej jest fundusz Employees Provident Fund of Malaysia z siedzibą w Kuala Lumpur, założony w 1951 r. To jeden z najstarszych i największych funduszy emerytalnych na świecie, inwestujący również w nieruchomości. Za zarządzanie aktywami funduszu (asset management) odpowiedzialny jest Savills Investment Management z siedzibą w Londynie.
Za zarządzanie Galerią Katowicką, codzienne funkcjonowanie obiektu oraz kwestie związane z wynajmem powierzchni handlowej, odpowiada spółka APSYS Polska, jeden z wiodących operatorów branży centrów handlowych w Polsce i we Francji.