Firma GTC podsumowała właśnie 2019 rok, który okazał się dla niej doskonały – roczne przychody z czynszu wzrosły o 12% do 145 mln euro, a marża brutto z wynajmu wzrosła o 15% do 128 mln euro. O planach na najbliższy rok oraz wpływie koronawirusa na sytuację GTC rozmawiamy z Thomasem Kurzmannem, CEO GTC.
Jakie mają Państwo plany rozwoju i inwestycji na ten rok?
W tym roku koncentrujemy się na budowie czterech projektów: Green Heart (N1 and N2), Belgradzie, Matrix A w Zagrzebiu, Advance Business Centre I w Sofii oraz Ada Mall w Belgradzie. Prognozowane przychody z czynszu po ich ukończeniu i stabilizacji planowane są na 12,2 mln euro. W planach mamy kolejne inwestycje, jednak decyzje o ich rozpoczęciu mogą być teraz nieco opóźnione.
Jaki przewidują Państwo wpływ koronawirusa na tegoroczne wyniki finansowe GTC?
Sytuacja jest bardzo dynamiczna, jednak nie spodziewamy się, aby nasza sytuacja finansowa miała ulec pogorszeniu w ciągu kolejnych 6-12 miesięcy. Przeprowadziliśmy stress-testy, zakładając kilka wariantów scenariuszy. Wynik wszystkich był ten sam: nasza sytuacja finansowa jest stabilna i poradzimy sobie z kryzysem. Nie oczekujemy świetnych wyników, ważne jest, aby przejść przez ten trudny czas.
Jak zamierzają Państwo radzić sobie z kryzysem?
Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na kryzys. Świetną decyzją była sprzedaż w ubiegłym roku dwóch naszych obiektów zlokalizowanych w Budapeszcie i Gdańsku. Obie transakcje zapewniły nam dodatkowe wolne środki, których możemy teraz potrzebować. Naszym obowiązkiem jest kontynuowanie rozpoczętych projektów i na tym się skupiamy. Kładziemy nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom i stale monitorujemy sytuację.
KLUCZOWE DANE ZA 2019 R.
- Roczne przychody z czynszu wzrosły o 12% do 145 mln euro
- Marża brutto z wynajmu wzrosła o 15% do 128 mln euro
- FFO I wzrosło o 14% do 70 mln euro, FFO na akcję wyniosło 0,14 euro
- Zysk z działalności operacyjnej: 13%-owy wzrost do 73 mln euro zysku przed opodatkowaniem i korektami wartości godziwej
- Zysk po opodatkowaniu wyniósł 75 mln euro, zysk na akcję wyniósł 0,15 euro
- EPRA NAV wzrosła o 3% do 1.200 mln euro (po wypłacie dywidendy w czerwcu 2019 r.) na dzień 31 grudnia 2019 r., EPRA NAV na akcję wyniosła 2,47 euro (10,52 zł przy kursie EUR/PLN 4,26)
- Dobre wskaźniki finansowe
– Wskaźnik zadłużenia netto do wartości nieruchomości (LTV) na poziomie 44% (45% na dzień 31 grudnia 2018 r.)
– Średnia ważona stopa procentowa na historycznie niskim poziomie 2,6% (2,7% na dzień 31 grudnia 2018 r.) - Dywidenda uzależniona od dynamiki rynku i rozwoju sytuacji na świecie
AKTUALIZACJA PORTFOLIO (2019 R.)
- Wskaźnik wynajęcia na wysokim poziomie 95%
– 236 tys. m kw. nowo wynajętej lub przedłużonej powierzchni (188,7 tys. m kw. w 2018 r.) - Ukończenie wysokiej jakości powierzchni biurowej i handlowej:
– Green Heart (N1 i N2) w Belgradzie
– Matrix A w Zagrzebiu
– Advance Business Centre I w Sofii
– Ada Mall w Belgradzie - Sprzedaż GTC White House i Neptun Office Center
- Rozpoczęcie budowy i pełne wynajęcie biurowca Pillar, obiektu klasy A o powierzchni 29 tys. m kw. w Budapeszcie
- 4 budynki biurowe w budowie, które po ukończeniu i stabilizacji przyniosą przychody z czynszu w wysokości 12,2 mln euro.