Przedstawiciele wynajmujących twierdzą, że pole do negocjacji między najemcami i wynajmującymi jest i było również wcześniej, także przed stworzeniem ZPPHiU, a regulacje rządowe nie były niezbędne, bo w kwestii czynszów można było się porozumieć. Jak to wygląda z Pana perspektywy?
Marcin Ochnik, Prezes Zarządu Ochnik S.A.: W tej kwestii nie było czego negocjować. Od początku mówiliśmy, że jest jedna prawidłowa odpowiedź w sprawie czynszów – „podczas zamknięcia sklepów czynsz się nie należy”. Zapisem art. 15ze rząd potwierdził prawidłowość tego stwierdzenia i zapewne uchronił najemców przed bezprzedmiotowymi propozycjami częściowego płacenia czynszu. Wszyscy pamiętamy propozycję 90%, które nie mieściła się ramach prawa, a były przedstawiane najemcom.
Czy postulat 8% czynszu jest z Państwa strony negocjowalny? Czy gotowi są Państwo pójść w tej kwestii na ustępstwa?
Mamy wstępną akceptację 8% od obrotu jako całkowitą opłatę dla wynajmujących (OCR) do momentu osiągnięcia 90% przychodów z 2019 r.
Jak Pan ocenia postulaty przedstawione przez Grupę 305?
Traktujemy to jako paletę rozwiązań do dyskusji, z których część może zostać uwzględniona.
Na jakie ustępstwa gotowi są Państwo, jako ZPPHiU, pójść i jakich ustępstw oczekują Państwo od Grupy 305? Na jakiej płaszczyźnie odbędą się negocjacje między wynajmującymi a najemcami? Czy planowane jest spotkanie w sprawie negocjacji postulatów?
Rozumiemy, że funkcjonujemy w jednym ekosystemie z wynajmującymi i stoimy na stanowisku, że trzeba się porozumieć. Codziennie pracują i rozmawiają ze sobą zespoły negocjacyjne obu stron. Zawsze warto rozmawiać.
Wywiad przeprowadziła Urszula Szewczyk.