Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
REKLAMA
Marcin_Ochnik_retail_journal

WYWIAD: Marcin Ochnik: W kwestii czynszów nie było czego negocjować

Przedstawiciele wynajmujących twierdzą, że pole do negocjacji między najemcami i wynajmującymi jest i było również wcześniej, także przed stworzeniem ZPPHiU, a regulacje rządowe nie były niezbędne, bo w kwestii czynszów można było się porozumieć. Jak to wygląda z Pana perspektywy?

Marcin Ochnik, Prezes Zarządu Ochnik S.A.:  W tej kwestii nie było czego negocjować. Od początku mówiliśmy, że jest jedna prawidłowa odpowiedź w sprawie czynszów – „podczas zamknięcia sklepów czynsz się nie należy”. Zapisem art. 15ze rząd potwierdził prawidłowość tego stwierdzenia i zapewne uchronił najemców przed bezprzedmiotowymi propozycjami częściowego płacenia czynszu. Wszyscy pamiętamy propozycję 90%, które nie mieściła się ramach prawa, a były przedstawiane najemcom.

Czy postulat 8% czynszu jest z Państwa strony negocjowalny? Czy gotowi są Państwo pójść w tej kwestii na ustępstwa?

Mamy wstępną akceptację 8% od obrotu jako całkowitą opłatę dla wynajmujących (OCR) do momentu osiągnięcia 90% przychodów z 2019 r.

Jak Pan ocenia postulaty przedstawione przez Grupę 305?

Traktujemy to jako paletę rozwiązań do dyskusji, z których część może zostać uwzględniona.

Na jakie ustępstwa gotowi są Państwo, jako ZPPHiU, pójść i jakich ustępstw oczekują Państwo od Grupy 305? Na jakiej płaszczyźnie odbędą się negocjacje między wynajmującymi a najemcami? Czy planowane jest spotkanie w sprawie negocjacji postulatów?

Rozumiemy, że funkcjonujemy w jednym ekosystemie z wynajmującymi i stoimy na stanowisku, że trzeba się porozumieć. Codziennie pracują i rozmawiają ze sobą zespoły negocjacyjne obu stron. Zawsze warto rozmawiać.

Wywiad przeprowadziła Urszula Szewczyk.