Na co dzień konkurenci na rynku małych obiektów handlowych, połączyli siły we wspólnej pracy nad wyjściem obronną ręką z kryzysu. W tym celu właściciele 200 parków handlowych, wybrali swoich przedstawicieli z trzech firm: Trei Real Estate Poland, Mallson Polska i RWS Investment Group, którzy reprezentują ich interesy w negocjacjach z najemcami. O tym, na jakim etapie są prowadzone rozmowy oraz co było impulsem do połączenia sił, opowiada Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland.
Co było impulsem do zrzeszenia przedstawicieli małych obiektów handlowych?
Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland: Impulsem do podjęcia naszej wspólnej inicjatywy była ogłoszona przez rząd pierwsza Tarcza Antykryzysowa, która nie zadbała o interesy właścicieli nieruchomości komercyjnych. Postanowiliśmy wypracować wspólnie z najemcami rozwiązania korzystne dla nas i dla nich, ponieważ postanowienia ogólne Tarczy mogły doprowadzić do skonfliktowania obu stron. A przecież nie tędy droga. Wszystkim nam zależy, aby wyjść z tego kryzysu w jak najlepszej kondycji. Firmy Trei Real Estate Poland, Mallson Polska i RWS Investment Group zostały wybrane przez społeczność zrzeszającą większość właścicieli parków handlowych działających w Polsce do ich reprezentowania w rozmowach z najemcami. Takie podejście pozwoliło nam przyspieszyć wdrożenie rozwiązań zaradczych, wspomóc mniejszych graczy rynkowych, a także wesprzeć procesy logistyczne. W tym momencie najważniejsze jest wspólne zarządzanie płynnością finansową naszych najemców, aby koszty czynszu nie zabrały im środków na zatowarowanie sklepów. Część porozumień została już podpisana, co pokazuje, że można sprawnie przeprowadzić takie negocjacje.
Czym różnią się potrzeby mniejszych obiektów handlowych od potrzeb dużych obiektów?
Ze względu na powierzchnię naszych obiektów, większości parków handlowych nie objęła ustawa zawieszająca umowy najmu i dlatego małe formaty handlowe nie mogą oczekiwać żadnej pomocy zarówno dla najemców, jak i właścicieli.
Istnieje także powszechne przekonanie, że powrót do poziomu handlu sprzed koronawirusa w małych obiektach odbędzie się płynniej i łagodniej. Wynika to z tego, że parki handlowe mają dużo mniejsze obciążenia poza czynszowe dla najemcy. Mowa tu o opłatach serwisowych, które w parku wynoszą ok. 8 zł, a w centrach handlowych nawet do 65 złotych.
Ile porozumień udało się Państwu wypracować w ramach grupy? Co obejmują owe porozumienia?
W zasadzie już kończymy negocjacje z ponad 90% najemców w przeszło 200 parkach handlowych. Pozostało nam jedynie sporządzić aneksy, a większość sklepów już się otworzyła lub zrobi to z początkiem maja. Porozumienia te obejmują okres działalności parków handlowych w czasie najostrzejszych obostrzeń wynikających z walki z pandemią, a dla branż, które tego oczekiwały – także w okresie po jej zakończeniu. Określają poziom opłat czynszowych obowiązujących w danym czasie i zakładają zwrot kosztów ponoszonych teraz przez właścicieli obiektów w ratach, w bardziej stabilnej gospodarczo przyszłości.
Rozmawiała Urszula Szewczyk.
O firmie Trei Real Estate
Trei Real Estate GmbH z siedzibą w Mülheim an der Ruhr, inwestuje, rozwija i zarządza dostosowanymi do indywidualnych potrzeb mieszkaniami i nieruchomościami komercyjnymi. W kontekście długoterminowej strategii, spółka zależna należąca w całości do niemieckiej grupy Tengelmann koncentruje się na inwestycjach w nieruchomości w Niemczech, Polsce, Czechach, na Słowacji, w Portugalii i USA. Oprócz istniejącego portfela o wartości około 1.2 miliarda EUR, Trei Real Estate GmbH, realizuje projekty o łącznej wartości około 900 milionów euro. Pod marką Vendo Park firma buduje i wynajmuje parki handlowe w Polsce, Czechach i na Słowacji. Obecny rozwój Trei obejmuje również nieruchomości mieszkaniowe w USA i Europie, a także apartamenty studenckie budowane pod marką Quartillion.
Więcej informacji na stronie: www.treirealestate.com