Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
kinga_nowakowska_retail_journal_capital_park

WYWIAD: “Niestabilna sytuacja powoduje, że wiele firm wstrzymuje swoje plany rozwoju. Komercjalizacja nowego obiektu staje się dużym wyzwaniem” – mówi o rewitalizowanej Fabryce Norblina Kinga Nowakowska, Capital Park

“Na dziś poziom komercjalizacji powierzchni retailowej w Fabryce Norblina to ok. 55%. Przygotowaliśmy koncepty, które będą unikatowe z perspektywy nie tylko Warszawy, ale i Polski” – mówi w wywiadzie dla RETAIL JOURNAL Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna w Grupie Capital Park.

Urszula Szewczyk: Jak pandemia wpłynęła na postęp prac nad rewitalizacją Fabryki Norblina? Czy zakończenie prac odbędzie się w drugim kwartale tego roku, jak wcześniej planowano?

Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna w Grupie Capital Park: Kompleks po rewitalizacji uda nam się oddać praktycznie w pierwotnie zakładanym czasie. Już w drugiej połowie roku Fabryka Norblina przywita swoich pierwszych gości. Nie odnotowaliśmy znaczącego wpływu pandemii na termin prac budowlanych – od samego początku nasi wykonawcy działają wedle ścisłych reguł reżimu sanitarnego, a większość załogi na terenie budowy pracowała bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem. Wpływ obecnej sytuacji znacznie mocniej odczuliśmy w kwestii komercjalizacji powierzchni. Wciąż nie wiadomo choćby, kiedy pracownicy będą mogli w pełni powrócić do biur lub kiedy możliwe będzie wznowienie regularnej działalności gastronomii. Trudno też przewidzieć, jakie będą kolejne ruchy rządu i czy restrykcje będą z czasem łagodzone, czy wręcz przeciwnie. Ta niestabilna i trudna do prognozowania sytuacja powoduje, że wiele firm wstrzymuje swoje plany rozwoju lub odkłada te decyzje na późniejszy termin. W takich warunkach komercjalizacja nowego obiektu staje się naprawdę dużym wyzwaniem.

fabryka_norblina_retail_journal
fabryka_norblina_retail_journal

Do tej pory wielu warszawiakom Fabryka Norblina kojarzyła się przede wszystkim z BioBazarem. Jak będzie on wyglądał po rewitalizacji?

BioBazar jest jednym z konceptów, który jest z nami od samego początku i funkcjonował przez ponad 7 lat w starych zabudowaniach po fabryce, jeszcze przed rozpoczęciem prac przy rewitalizacji. Wiadomo było więc, że w nowej odsłonie Fabryki Norblina zasługuje na szczególne i atrakcyjne miejsce. Już w drugiej połowie bieżącego roku zajmie jedną z dawnych, pofabrycznych hal o powierzchni 1800 mkw. Zlokalizowany będzie w zachodniej części kompleksu, z wejściem od strony ulicy Łuckiej w budynku, w którym dawniej znajdowała się hala rurowni i ciągarni. Nowe miejsce oznacza także zupełnie inny wystrój wnętrz i stoisk, inspirowany najbardziej znanymi polskimi, a także światowymi targowiskami. W przestrzeni hali pojawią się rozmaite zabytkowe, odrestaurowane elementy z dawnej fabryki. Chcemy, by to miejsce żyło i nie służyło tylko zakupom, ale umożliwiało promocję wartości i postaw, na bazie których powstał BioBazar – ekologii, świadomego odżywiania, filozofii zero waste itp. Pojawi się zatem koncept gastronomiczny, w którym kucharze korzystać będą z sezonowych produktów od dostawców,  a także więcej opcji jedzenia na miejscu czy na wynos. Do dyspozycji gości będzie też kawiarnia i piekarnia, która swoje pieczywo wypiekać będzie na miejscu. Odbywać się będą liczne wydarzenia, promujące związane z BioBazarem wartości – warsztaty kulinarne czy ekologiczne dla dzieci i dorosłych, live cooking i wiele innych.

Fabryka Norblina oprócz części biurowej, która zajmie większość powierzchni, będzie oferowała również przestrzeń: rozrywkową, gastronomiczną, usługową, handlową, kulturalną oraz wellness. Czy jest ona już skomercjalizowana? Jacy najemcy znajdą się w Fabryce?

Na dziś poziom komercjalizacji powierzchni retailowej w Fabryce Norblina to ok. 55%. Przygotowaliśmy koncepty, które będą unikatowe z perspektywy nie tylko Warszawy, ale i Polski. W kompleksie pojawi się m.in. pierwsza w kraju w pełni multimedialna i interaktywna galeria sztuki – Art Box Experience, która przy produkcji wystaw będzie współpracować ze studiem Platige Image, mającym na swoim koncie nominacje do Oscarów czy Złotej Palmy. Nie zabraknie muzyki na żywo – otwarty zostanie Piano Bar, w którym będzie można posłuchać artystów grających live. Pojawi się też siedmiosalowe kino butikowe, które łączy najbardziej pożądane przez klientów cechy kin studyjnych i multipleksów. Oprócz BioBazaru, w sekcji gastronomicznej pojawi się także foodhall o powierzchni ponad 3 tys. mkw., na której znajdzie ponad 30 różnorodnych konceptów – od fine diningu po street food, oferujące różnorodne smaki ze wszystkich stron świata.

Rewitalizowana Fabryka Norblina to projekt wielofunkcyjny, który będzie oferował również podziemny parking dla rowerów. Skąd pomysł wprowadzenia tego rozwiązania i jak będzie ono działało?

To mój pomysł, który – muszę przyznać – nie był prosty do wdrożenia, ale finalnie udało nam się wspólnie z zespołem wypracować najlepsze rozwiązanie. Automatyczne podziemne parkingi rowerowe to po prostu nasza przyszłość i odpowiedź na rozwijający się trend zrównoważonego transportu. W Fabryce Norblina dodatkowym aspektem była ograniczona ilość miejsca i taki parking był dla nas idealnym rozwiązaniem. Historyczne zabudowania wytyczają nam układ wewnętrznych uliczek, które chcemy pozostawić otwartymi pasażami dla pieszych i zależy nam na tym, by przestrzeń ta była możliwie swobodna i nieprzeładowana dużą ilością elementów małej architektury. System podziemnego parkowania pozwoli na zaoszczędzenie powierzchni. Na zewnątrz będzie widoczna jedynie niewielka, estetycznie dopasowana do fabrycznego otoczenia stacja dokująca, natomiast cały mechanizm i przechowywanie pojazdów odbywać się będzie w podziemiach. System działa bardzo prosto, podobnie jak znane choćby z Japonii czy Singapuru wielopoziomowe parkingi dla aut. Uruchomimy go za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfona przywołując kabinę, w której umieszczamy rower oraz pozostałe przedmioty do przechowania. Szczelnie zamknięty boks za pomocą specjalnego mechanizmu zostanie chwilę później wprowadzony na wielopoziomowy parking podziemny. Cała operacja zajmie niecałe 15 sekund.

Jakie rozwiązania ekologiczne zostały wykorzystane przy projektowaniu nowego budynku?

Jako deweloper bardzo mocno stawiamy na to, by nasze inwestycje były przyjazne otoczeniu i środowisku naturalnemu. Również przy okazji realizacji Fabryki Norblina staramy się o ekocertyfikat i już na poziomie precertyfikacji w systemie BREEAM zostaliśmy ocenieni notą „Very Good”. Do budowy dachu i elewacji zastosowaliśmy materiały umożliwiające gromadzenie ciepła wewnątrz budynków, jak również zamontowaliśmy systemy odzysku ciepła z części handlowo-usługowej, dźwigów elektrycznych czy systemów okapowych. Stawiamy też na instalacje oszczędzające energię elektryczną, m.in. poprzez stosowanie lamp typu LED na terenie całego obiektu, montaż paneli fotowoltalicznych czy system do sterowania oświetleniem, dostosowujący się do zmroku i obecności użytkowników. Budynki będą wyposażone w instalację sanitarną ograniczającą zużycia wody, jak również w elektrozawory uniemożliwiające jej niekontrolowane wycieki. Woda podgrzewana będzie przez system wykorzystujący energię z pętli pomp ciepła. Będziemy także gromadzić deszczówkę i korzystać z niej np. nawadniając rośliny na terenie kompleksu czy wykorzystywać do spłukiwania toalet. Stosujemy systemy klimatyzacyjne przyjazne środowisku, dostosowujące ilość cyrkulowanego powietrza do zajętości klimatyzowanych pomieszczeń. Wspieramy także zrównoważony transport – jesteśmy blisko najważniejszych węzłów komunikacji zbiorowej, a nasz obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb rowerzystów – mają do dyspozycji 95 miejsc postojowych w automatycznym parkingu podziemnym, a pracownicy biur będą mogli korzystać także z dodatkowych 200 miejsc dla rowerów w parkingu podziemnym wraz z całą infrastrukturą: łazienkami, prysznicami i szatniami. Wspieramy także miejską faunę – na budynku wzorem innych naszych inwestycji planujemy podniebną pasiekę. Cały budynek wyposażony będzie w rozwiązania przyjazne ptakom – dzięki zastosowaniu szkła o niskim współczynniku refleksyjności, będą one dobrze widzieć wnętrze budynków dzięki czemu unikną kolizji. Po zakończeniu prac budowlanych zlecimy także ekspertyzę ornitologom i umieścimy na terenie całego obiektu karmniki oraz budki lęgowe dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

Zrewitalizowana Fabryka Norblina będzie miejscem wyjątkowym, z duszą i bardzo klimatycznym, na którego charakter w ogromnej mierze wpłynie zaplanowana przez nas zieleń. Mimo braku powierzchni biologicznie czynnej na tym pofabrycznym terenie, cały kompleks będzie wypełniony m.in. drzewami, sadzonymi w specjalnych donicach.