Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności Rozumiem
REKLAMA
mateusz_morawiecki_kprm

Rząd zapowiada rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej i reguluje kwestie czynszów

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział przeznaczenie 30 mld zł na wsparcie przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa i ograniczeniami w handlu.

Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł, żeby ratować przedsiębiorstwa  powiedział premier Morawicki i zapowiedział rozszerzenie pomocy o kolejne kody PKD.

Pieniądze mają też trafiać na konta przedsiębiorców szybciej niż do tej pory – w ciągu 2-3 dni od zatwierdzenia wniosku.

Rząd zapowiedział też najważniejszą dla branży retail regulację: w obiektach handlowych powyżej 2 tys. m kw. przez okres ich zamknięcia mają obowiązywać 80-proc. obniżki czynszów. W ciągu trzech miesięcy po zakończeniu lockdownu mają obowiązywać 50 proc. obniżki.

Wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższego czynszu, jeśli wykażą, że obniżki są niewspółmierne do rzeczywistych szkód poniesionych przez najemcę.

Proponujemy nowe regulacje dla przedsiębiorców, którzy borykają się trudnościami z zapłatą czynszu najmu powierzchni w różnych miejscach –  informował premier RP.To bardzo często są galerie, które mają mocną pozycję negocjacyjną względem polskich przedsiębiorców, którzy sprzedają tam swoje towary. Nasze regulacje maja pomagać mniejszym biznesom w sporze z wielkimi, międzynarodowymi korporacjami – dodał szef polskiego rządu. Planowane są zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy za każde uzyskanie zwolnienia z czynszu w okresie zamknięcia. Firmy będą mogły liczyć również na pomoc prawną w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych umożliwiających uzyskanie obniżki czynszu. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi program doradztwa i szkoleń.

Rząd zapowiedział również pomoc dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. A po zniesieniu zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią i uruchomieniu działalności, rząd ma dofinansować zakup środków sanitarnych dla tych firm.

Fot. Krystian Maj/KPRM