„Dużym wyróżnikiem dla obiektu, jak również atrakcją dla odwiedzających, są zielone tarasy czy dachy oraz pełne roślinności food courty. Stanowią one nie tylko atrakcyjną powierzchnię rekreacyjną – są także sposobem na ograniczenie zużycia energii. Okazuje się bowiem, że w okresie zimowym zielone dachy mogą skutecznie zapobiegać utratom ciepła przez budynek, natomiast latem nie pozwalają na nadmierne nagrzewanie się obiektu” – mówi w wywiadzie dla Eko Biznes Agnieszka Piekarska, Associate director w Dziale Powierzchni Handlowych w Colliers. Jak wyglądają działania proekologiczne na rynku retail? Z jakich najnowocześniejszych rozwiązań powinny korzystać centra handlowe?
Wywiad publikujemy w ramach autorskiego cyklu „Ekotydzień branży retail”.
Urszula Szewczyk: Jak przedstawiciele branży retail starają się wdrażać działania na rzecz zrównoważonego rozwoju?
Agnieszka Piekarska, Associate director w Dziale Powierzchni Handlowych w Colliers: Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju coraz częściej stają się kluczowym elementem strategii biznesowej firm. Także właściciele i zarządcy obiektów handlowych wdrażają i promują zrównoważone pod względem środowiskowym praktyki. Są to najczęściej rozwiązania, które zgodnie z międzynarodowymi wymogami, takimi jak m.in. GRESB, mają na celu optymalizację zużycia energii oraz wody, zmniejszenie ilości odpadów, ich recykling, a także zmniejszenie śladu węglowego obiektu.
Potwierdzeniem skuteczności tego typu działań są między innymi certyfikaty BREEAM, LEED czy WELL. Przyznawane są one obiektom, które wykażą, że funkcjonowanie budynku oraz sposób zarządzania nim są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aby uzyskać taki certyfikat, obiekty handlowe muszą spełnić szereg rygorystycznych kryteriów związanych nie tylko z optymalizacją zużywanych mediów i wykorzystaniem odpadów. Organy odpowiedzialne za certyfikację budynków w poszczególnych systemach biorą pod uwagę również m.in. komfort użytkowników obiektu, wykorzystywane surowce, rozwiązania logistyczne czy zagospodarowanie terenów zielonych. We współczesnym budownictwie uwzględnianie tych kwestii staje się już jednak standardem.