Urszula Szewczyk: Płatności w Żabka Nano Store-in-store pobierane są automatycznie i bezgotówkowo. Na jakiej zasadzie naliczana i pobierana jest płatność w tym formacie?
Paweł Grabowski, dyrektor rozwiązań bezobsługowych w Żabka Future: Żabka Nano w modelu store-in-the-store wykorzystuje innowacyjną metodę autoryzacji i płatności za zakupy, wdrożoną we współpracy z Adyen. Wstęp do placówki możliwy jest przy wykorzystaniu dowolnej karty płatniczej – klient przed wejściem do Żabki Nano przykłada ją do terminala. Przy pierwszej wizycie podaje numer telefonu, na który otrzyma SMS z potwierdzenia zakupów. Po wykonaniu tej czynności, drzwi otworzą się automatycznie. Gdy klient będzie już w środku, zakupy zajmą mu tylko chwilę – wystarczy, że weźmie z półki wybrane produkty i wyjdzie. Zamontowany w Żabce Nano system kamer, wykorzystujący algorytmy m.in. machine learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym automatycznie sfinalizuje płatność za pomocą wykorzystanej przy wejściu do Żabki Nano karty płatniczej.
System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo.
Jakie jeszcze inne rozwiązania technologiczne zostały wprowadzone w tym formacie?
Żabka Nano wykorzystuje innowacyjną technologię opartą o AI, która powstała dzięki współpracy Żabki Future z amerykańską firmą technologiczną AiFi. W placówce wykorzystano też inteligentne sterowanie zasilaniem i energią. Koncept dąży bowiem swoimi rozwiązaniami do pełnej autonomiczności i raportowania takich parametrów, jak np. temperatura czy działanie urządzeń. W placówce testujemy także inne rozwiązania digitalowe, jak system Digital Signage, który dynamicznie i kontekstowo przedstawia ofertę sklepu czy elektroniczne cenówki, gwarantujące pokazywanie aktualnej ceny przy produkcie.
W Żabce Nano zastosowaliśmy innowacyjną platformę AiFi OASIS (Orchestrated Autonomous Store Infrastructure & Services), której technologia opiera się na rozpoznawaniu (klasyfikacji) produktów za pomocą danych napływających z zamontowanych w sklepie kamer z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych. Rozwiązanie pozwala bezproblemowo i szybko obsłużyć zakupy. Dla tego skomplikowanego systemu problemu nie stanowią takie zachowania konsumentów jak odkładanie towaru na półkę czy jego zmiana w trakcie zakupów.
Jako jedni z pierwszych na świecie rozwijamy wspomniany koncept umożliwiający wejście do sklepu przy wykorzystaniu karty płatniczej.
Ile osób może przebywać w Żabce Nano jednocześnie? Czy zakupy może w niej robić dwóch klientów na raz?
Technologia zastosowana w Żabce Nano umożliwia jednoczesne dokonywanie zakupów przez wiele osób. W przypadku, gdy kilka osób wchodzi razem jako grupa, za pomocą jednego kodu QR, zakupy całej grupy naliczone zostaną i przypisane do osoby, która zeskanowała kod QR przy wejściu do sklepu. Natomiast, gdy kilka osób wchodzi do placówki indywidualnie, to znaczy każda z tych osób przy wejściu skanuje swój indywidualny kod QR, wtedy zakupy każdej z nich zostaną przypisane indywidualnie. W tym przypadku każdy z klientów zostanie obciążony należnością wyłącznie za swoje zakupy.
Przeczytaj także: Żabka zatrudnia uchodźców z Ukrainy
Ze względu na wielkość placówek, w okresie pandemii, w Żabkach Nano mogła przebywać tylko jedna osoba. Obecnie nadal obowiązuje ta zasada, ale powoli testujemy zdjęcie limitów. Wierzymy, że wraz ze zmniejszaniem się zagrożenia epidemicznego będziemy mogli zwiększać liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepie.
Jaki asortyment dostępny jest w Żabce Nano i czy będzie się on zmieniał w zależności od lokalizacji?
Asortyment w sklepach Żabka Nano jest precyzyjnie dostosowany do specyfiki lokalizacji i profilu klienta. W zależności od modelu, w sklepie można znaleźć od 300 do nawet 1500 produktów. Niezależnie od lokalizacji, w każdej Żabce Nano dostępne są produkty marek własnych Żabki, m.in. przekąski, soki i smoothie, dania gotowe oraz świeżo mielona kawa z ekspresu. Koncept cały czas ewoluuje i wraz z oczekiwaniami klientów będą się pojawiać nowe kategorie produktowe.
Jakie cele związane z rozwojem formatu Żabka Nano chcą Państwo osiągnąć?
Jesteśmy największą siecią sklepów autonomicznych w Europie, która liczy już blisko 30 placówek.
W tej chwili dostępne są one w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Piasecznie, Plewiskach, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu. Jesteśmy jednak przekonani, że niektóre z formatów Żabki Nano mogą działać bardzo dobrze również w mniejszych miastach i miejscowościach, gdzie nie można uzyskać usług 24/7. To może być świetne rozwiązanie dla klientów, aby zrobić zakupy.
Nieustannie pracujemy nad rozwojem i doskonaleniem naszego unikalnego na skalę globalną konceptu Żabka Nano. Ten cel realizujemy we współpracy z partnerami biznesowymi, którym tak, jak nam, zależy na tym, by upraszczać życie klientom i oferować im wygodne rozwiązania dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Dążymy do tego, by Żabki Nano pojawiały się w zupełnie nowych lokalizacjach, np. w biurowcach. Mamy ambitne plany.
Przeczytaj także: Smart Żabka nr 8000
Skoro jesteśmy przy lokalizacjach, to które z nich są dla Państwa najbardziej pożądane dla rozwoju tego formatu?
Żabka Nano to koncept opracowany głównie z myślą o lokalizacjach, w których nie ma możliwości otwarcia standardowego sklepu Żabka. To uzupełnienie oferty naszej sieci i kolejny krok w rozwoju modelu modern convenience, do którego od lat wprowadzamy kolejne cyfrowe elementy. Żabka Nano charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością, dzięki czemu możemy otwierać kolejne autonomiczne placówki niemal w każdej lokalizacji. Testujemy lokalizacje, w których tradycyjny format nie mógłby funkcjonować (sklep w sklepie), biurowce czy małe powierzchnie poniżej 60 mkw. Sprawdzamy też miejsca, gdzie nasz automat sprzedażowy doskonale wpisuje się w potrzeby klienta, jako wolno stojący obiekt. Ponadto szukamy lokalizacji, w których mniejszy format jest atrakcyjny z uwagi na swoją dostępność 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.