Zrównoważony rozwój w biznesie to dziś już nie wybór firmy, a jej obowiązek, zarówno prawny jak i społeczny. Przedsiębiorstwa tworzą dziś działy zajmujące się ESG i zatrudniają dedykowanych ekspertów z tego zakresu. Z Mariuszem Rogowskim, ACMA CGMA, niezależnym doradcą finansowym specjalizującym się w tematyce ESG, rozmawiamy o tym, jakie mamy dzisiaj regulacje prawne, wytyczne i dobre praktyki w zakresie raportowania ESG, z czym firmy mają dziś największe problemy w tym obszarze, a także jaką przewagę konkurencyjną daje firmom stawianie na zrównoważony rozwój.
Urszula Szewczyk: Zrównoważony rozwój dotyczy dzisiaj każdej firmy. Jakie mamy źródła regulacji z obszaru raportowania ESG ?
Mariusz Rogowski, CEO 4E ESG Reporting & Analytics Initiative: Mamy cztery główne źródła regulacji z zakresu raportowania ESG.
Po pierwsze – legislacja Unii Europejskiej tworzona głównie w ramach dużych strategii rozwoju wspólnoty, takich jak Plan Działania: Finansowanie Zrównoważonego Rozwoju, czy Europejski Zielony Ład oraz przez rządy poszczególnych państw. Polski rząd transponuje dyrektywy lub stosuje unijne regulacje dot. raportowania zrównoważonego rozwoju na warunki krajowe, nie tworząc w tym zakresie odrębnych przepisów.
Po drugie rekomendacje i wytyczne ESG tworzone są przez Banki Centralne i instytucje regulujące rynki finansowe. Na szczeblu unijnym jest to Europejski Bank Centralny oraz trzech regulatorów: EBA, ESMA i EIOPA. Odpowiednikiem na szczeblu krajowym jest NBP i KNF.
Po trzecie, szczegółowe wytyczne w zakresie raportowania ESG, tzw. standardy raportowe i ramy sprawozdawczości ESG, tworzą organizacje pozarządowe wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Regulacje te mają postać ustrukturyzowanych wytycznych, które nie stanowią jednak obowiązującego prawa. Są jednak bardzo pomocne w raportowaniu.
Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie na rozwój elektromobilności w Polsce
Po czwarte wreszcie, szczegółowe wytyczne ESG tworzą także organizacje branżowe, skupiające podmioty z danej gałęzi gospodarki czy branży przemysłowej. Regulacje te mają charakter dobrowolny, ich przyjęcie oznacza z jednej strony zobowiązanie do realizacji określonych w nich wymagań, z drugiej wskazuje często na przynależność firmy do grupy liderów ESG w danej branży.